Kamu emekçileri bordrolarını yaktı

15 Ocak 2021 Cuma - 19:55

  • Yılın ilk 6 ayı için maaşlarına yüzde 3 oranında zam uygun görülmesine karşı birçok merkezde sokağa çıkan kamu emekçileri, maaş bordrolarını yakıp hükümete kırmızı kart gösterdi.

Hükümetin yüksek enflasyon rakamlarına rağmen kamu emekçilerinin maaşlarına yılın ilk 6 ayı için yüzde 3 oranında maaş uygun görmesi Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) üyelerini sokağa döktü. KESK üyesi kamu emekçileri birçok merkezde yaptıkları açıklamalarla yüzde 3’lük zamma tepki gösterdi.  

Ankara’da maaş zammına ilişkin Sakarya Caddesi’nde açıklama yapmak isteyen KESK Şubeler Platformu üyeleri, polis engeliyle karşılaştı. Caddeyi ablukaya alan polis, sendika üyelerini caddeye sokmadı. Kamu emekçileri açıklamalarını bu nedenle Mithatpaşa Caddesi’nde bulunan Eğitim Sen 5 Nolu Şube binası önünde yapmak zorunda kaldı. 

Savaşa değil, emekçiye bütçe

Açıklamaya, KESK Eş Genel Başkanları Mehmet Bozgeyik ve Aysun Gezen’in yanı sıra bazı demokratik kitle örgütü temsilcileri de katıldı. Üzerinde ”Kuru ekmek zammına hayır. Sefalet ücretini kabul etmiyoruz. Ek zam istiyoruz” yazılı pankart açan KESK üyeleri, yüzlerine üzerlerinde taleplerinin yer aldığı maskeler takıp “Savaşa değil, emekçiye bütçe” sloganları attı.

Sorunlar yumağıyla kuşatıldık

 KESK Dönem Sözcüsü Cemal Erdoğan, derinleşen ekonomik kriz ve salgınla birlikte nefes almanın bile zorlaştığını dile getirdi. Erdoğan, “Gericilik, kutuplaşma, kayyım politikaları, OHAL uygulamaları, pandemi, hayat pahalılığı, geçim derdi, işsizlik ve daha saymakla bitmeyecek sorunlar yumağı ile kuşatıldık” dedi. Siyasal iktidarın, halkın ve emekçilerin yaşadığı dertleri, sıkıntıları çözmek yerine attığı her adımda sorunlar yumağını büyüttüğünü söyleyen Erdoğan, acı reçetede büyük payın emekçilere ve yoksullaştırılan halka düştüğünü vurguladı.

Sahte verilerle açlığa mahkum

 Milyonların çarşıda, pazarda yaşanan gerçek enflasyona karşı iktidarın TÜİK’in perdeleyici sayıları ve sahte verileriyle açlığa mahkum edildiğini ifade eden Erdoğan, “Son bir yıl içinde doğalgaza yüzde 32, elektriğe yüzde 31, baklagillere yüzde 60, peynire yüzde 27, yumurtaya yüzde 80, ayçiçeği yağına yüzde 50, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine yüzde 26 zam yapıldı” hatırlatmasında bulundu. Erdoğan, açlık sınırının 2 bin 600, yoksulluk sınırının ise 8 bin 600 TL’yi aştığı bugünün koşullarında emekçilere sıra gelince ‘kaynak yok’ denildiğini kaydederek, 5’li çeteye vergi muafiyeti, istisnalar adı altında bütçeden devasa para aktarımı, varlık affı, prim destekleri, ‘itibardan tasarruf olmaz’ denilerek Saray’a günlük 59 milyon TL sağlanması durumlarında ise kaynak sıkıntısı çekilmediğine dikkati çekti.

Tüm kamu emekçilerine hayat pahalılığı, adaletsiz vergi sistemi, yoksulluk, yolsuzluk ve israf düzenine karşı çağrıda bulunan Erdoğan, taleplerini şu şekilde sıraladı:

* Çoktan hükmünü yitiren, kamu emekçilerine 2021 yılı için yüzde 3 + yüzde 3 maaş artışı dayatılan ‘toplu sözleşme’ derhal yenilenmelidir.

* Hiç vakit kaybetmeden yapılacak toplu sözleşme ile maaşlarımız yaşanan gerçek enflasyon oranında, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak artırılmalıdır

* Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.

* Birinci vergi dilimi yüzde 15’ten, yüzde 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşlardan yapılan kesinti birinci vergi diliminde sabitlenmelidir.

* Emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergiler gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir.

* Yoksulluk sınırı altında geliri olan hanelerin elektrik, doğalgaz, su, internet giderleri pandemi tehdidi tamamen ortadan kalkıncaya kadar hazineden karşılanmalıdır

* Bebek maması, bebek bezi ve ekmek, süt ürünleri, elektrik, doğalgaz, su başta olmak üzere temel tüketim maddelerinde KDV sıfırlanmalıdır.

Açıklama, iktidara yöneltilen üstünde ”Artık yeter” yazılı kırmızı kartların gösterilmesi ve maaş bordrolarını yakılmasıyla son buldu.

KESK üyeleri, Amed, Van, Hakkari, Mersin, Antalya, İstanbul ve Hatay dahil birçok kentte daha aynı açıklamaya taleplerini dile getirdi.   ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.