Kanarya Adaları rotası en ölümcül göç rotası

Dünya Haberleri —

  • Batı Afrika’dan Kanarya Adalarına ulaşmaya çalışan göçmenler İspanya ve Fas’ın kurtarma çalışmaları konusundaki yavaşlığı nedeniyle artan oranda yaşamlarını kaybediyor. 

 

Yaz aylarıyla birlikte Batı Afrika’dan Kanarya Adalarına ulaşmaya çalışan onbinlerce göçmen derme çatma teknelerle Atlantik Okyanusu’nun tehlikeli sularına açılıyor. Sivil toplum örgütleri bölgede çok sayıda göçmenin İspanya ve Fas’ın kurtarma çalışmalarında yavaş davranması nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti. 

Geçtiğimiz hafta içinde Kanarya Adasına doğru harekete eden ve içinde 300 Senegallinin bulunduğu üç küçük tekne kayboldu. Bölgede tekneleri arama çalışmaları halen sürüyor. 

Bundan sadece günler önce de Fas’tan hareket eden ve Kanarya Adalarına ulaşmaya çalışan aralarında üç çocuğun bulunduğu 51 göçmen boğularak öldü. Haziran sonunda da Batı Sahara açıklarında 36 göçmen can verdi. 

Kanarya Adaları Afrika'nın kuzeybatı kıyısından kuş uçuşu sadece 100 kilometre uzaklıkta. Bu nedenle özellikle Batı Afrika ülkelerinde iç çatışmalar ve ekonomik zorluklardan kaçmaya çalışan göçmenlerin en çok başvurduğu rota. 2022 yılında İspanya’ya ulaşan göçmenlerin yarısından fazlası bu rotayı takip ederek Avrupa’ya giriş yaptı. 

Kurtarma çalışmaları yeterince koordine edilmiyor

Sivil toplum örgütleri hem İspanyol hem de Faslı yetkilileri kurtarma operasyonlarını yeterince koordine etmemekle suçluyor. Bu durum, halihazırda dünyanın en tehlikeli rotalarından biri olan göç yolunda çok sayıda ölüme yol açıyor.

Geçtiğimiz günlerde Batı Sahara açıklarında şişme botlarla görülen bir grup göçmeni kurtarmak için yapılan operasyon da bunun göstergesi. İspanyol sahil güvenlik teşkilatı sözkonusu botu tespit ettikten sonra kurtarma operasyonunu Fas’a devretti. Fas sahil güvenliğinin olay yerine ulaşması ise 12 saat sürdü. Bu süre içinde bot çoktan alabora olmuş ve birçok göçmen boğulmuştu. 

Bu olay İspanya’da büyük yankı yarattı. Göçmen aktivisti Txema Santana İspanyol hükümetine "Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çığlık atan insanlarla dolu bir tekneyi okyanusun ortasında bırakamazsınız. Bunu yapamazsınız!" diyerek çıkıştı. 

Dünyanın en ölümcül rotası

İspanyol yardım kuruluşu "Caminando Fronteras "a göre 2020-2022 yılları arasında 7500'den fazla insan Kanarya Adaları'na giden deniz yolunda öldü ya da kayboldu. Bu rakamlar bu rotayı göçmenler için Dünyanın en ölümcül rotası yapıyor. 

Birçok göçmenin Batı Afrika'da yaygın olan ahşap balıkçı tekneleri olan cayucolarla yola çıkması da ölüm oranlarını arttırıyor.  MADRİD

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.