Kara saçlar rejimin boynuna dolanmalı

Kadın Haberleri —

27 Eylül 2022 Salı - 22:00

İran / 1979 / Kadınlar 8 Mart'ta rejimi protesto ediyor

İran / 1979 / Kadınlar 8 Mart'ta rejimi protesto ediyor

  • Jîna için saç kesenler, yol kesenler, ellerinde eşarpları ile sokağa çıkan yüzlerce muhalifin eylemlerinin sönüp gitmemesi için desteklenmesi ve aynı zamanda İran rejiminin özünü hedeflemesi, İran’da başka bir rüzgarı beraberinde getirebilir.

SELMA AKKAYA / PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te 2018 yılında binlerce kişi Paris Nord Büyük Konferans alanında, "Free İran" toplantısı için bir araya gelmişti. Beklenen konuşmacı, akıbeti belli olmayan Halkın Mücahitleri Örgütü’nün lideri Mesud Recevi’den sonra örgüt lideri pozisyonuna gelen eşi Meryem Recevi’ydi. Salonda, bilgisayarların başında, misafirler bölümünde, kitlenin etrafında yüzlerce kadın militan görevli olarak bulunuyordu. Çoğunun yüzleri yanıktı. Bazılarının saçlarının olmadığı anlaşılıyordu. Ellerde derin yanık izleri olan bu kadınların yüzünü döndüğü liderleri Meryem Recevi, kürsüden tane tane konuşmasını yaparken, salondaki onlarca güvenlik görevlisine rağmen aynı zamanda sürekli etrafını kontrol ediyordu.

.
İran / 1979 / Kadınlar 8 Mart'ta rejimi protesto ediyor

Basından sorumlu İranlı kadın militan, yaralarının çoğunun atılan kezzap sonucu oluştuğunu belirtiyor. Bazıları da Paris'te saldırıya uğramış. Çoğunun bedenlerinde ise İran rejiminin izleri var. Meryem Recevi’nin gözbebeklerine ise Molla rejimin korku iklimi sinmiş. İdeolojik olarak bambaşka bir kulvara giren örgütün kendisi başka bir eleştiri konusu ama İran rejiminin korku ikliminin Fransa’daki bir salona yansıması, ülkedeki tabloyu da tüm çıplaklığıyla ortaya koymaya yetiyor. 

Jina Mahsa'dan kara saçlara!

Şimdilerde ise İran’da 22 yaşındaki Jîna Mahsa Amînî’nin ardından kadınlar, saçlarını kesiyor ve sanal medya o görüntüleri paylaşıyor. Kadınlar, meydanlarda üzerlerine giydirilmiş korku elbisesini yırtmak için deyim yerindeyse çığlık atıyor. Bütün bu sürecin başlangıcı ise Jîna’nın, İran'da "Ahlak Polisi" tarafından geçtiğimiz hafta başında gözaltına alınıp ve şiddet nedeniyle  hayatını kaybetmesiydi. Jîna’nın cansız bedeninin hemşireler tarafından hastaneden güllerle uğurlanması, İran’daki kadınların durumunu da özetliyordu.

'Uyuyor numarası yapıyoruz'

İran devlet medyası, Jîna’nın eğitim ve danışma merkezine götürdükten sonra kalp krizi geçirdiğini iddia ediyor. İran’da polis şiddetiyle gerçekleşen her ölümden sonra rejimin klasiği olan bu açıklama Jîna için de değişmedi. Jîna’nın ailesi, kızlarının daha önce herhangi bir sağlık sorunu olmadığını söylüyordu. 16 Eylül'de ise Tahran'da Jîna’nın için protestolar patlak verdi. İran İçişleri Bakanlığı, "İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi tarafından emredildiğini" söylediği bir soruşturma kararını açıklarken, aynı anda protestolara katılanlar bir bir gözaltına alınmaya başlandı. Jîna’nın hastanede entübe halde çekilen fotoğrafları dijital medyada geniş yankı uyandırırken, İran'ın film yapımcılarından Asghar Farhadi, sanal medyadaki paylaşımı İran'da yaşananlara karşı sessizliği özetler niteliğinde: "Bu bitmek bilmeyen zulüm karşısında uyuyor numarası yapıyoruz. Hepimiz bu suçun ortağıyız."

Haklar tersine işliyor