Katile indirim dayanışmaya ceza

Kadın Haberleri —

28 Haziran 2022 Salı - 19:15

Meryem Yıldırım

Meryem Yıldırım

  • Pınar Gültekin’in katledilmesini protesto amacıyla yürüyüşe katılan Özgür Genç Kadın (ÖGK) üyesi Meryem Yıldırım’a 5 ay ceza verildi. Yıldırım, “Pınar’ın katiline ‘tahrik indirimi’ uygularken Pınar’ı savunan kadınlar da cezalandırılıyor” dedi. 

DENİZ YILDIZ / İSTANBUL

Muğla’da 16 Temmuz 2020’de katledilen 27 yaşındaki Pınar Gültekin’in cenazesi 21 Temmuz 2021’de Menteşe İlçesinin kırsal Yerleşik mahallesindeki ormanlık alanda bulundu. Gültekin’in cenazesinin bulunmasının ardından Alsancak’ta yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polis saldırarak 15 kadını gözaltına aldı. Daha sonra serbest bırakılan kadınlardan 12’si hakkında “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama”, “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ve görevi yaptırmamak için direnme” suçlamasıyla dava açıldı. 21 Haziran’da İzmir 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında 11 kadın hakkında beraat kararı verilirken, Özgür Genç Kadın (ÖGK) üyesi Meryem Yıldırım'a ise 5 ay hapis cezası verildi. Cezası ertelenen Yıldırım, konuyu gazetemize değerlendirdi. 

Kadınlar için sokakta olacağız

Pınar Gültekin’in katledildiğini öğrendiklerinde İzmir’de  Kadınlar Birlikte Güçlü platformu olarak kadın katliamlarına karşı ses çıkarmak için bir eylem düzenlediklerini söyleyen Yıldırım, “5 ay ceza aldım. Ceza şu an için ertelendi. Burada işlenen bir suç yok, fakat erkek-adalet/erkek-devlet bugün kadınların aleyhinde kararlar vererek, kadın mücadelesine  saldırarak bir egemenlik ve korku yaratmak istiyor. Böylece erkek egemen kapitalist sömürü düzenini sürdürmekte. İşte bu yüzdendir ki, Pınar’ın katiline ‘tahrik indirimi’ uygulanırken Pınar’ı savunan kadınlar da cezalandırılıyor” dedi. Yıldırım, katledilen her kadın için sokaklarda olmaya, kadın katillerinden hesap sorma bilinci ile mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.