Katletme girişimine iyi hal

Kadın Haberleri —

Dilan Genç Ataş

Dilan Genç Ataş

  • Evli olduğu kadını katletme girişiminde bulunan S.E.'ye verilen cezada, 'iyi hal' indirimi uygulandı. Av. Dilan Genç Ataş, bunun hukuki ve vicdani olmadığını söyledi. 

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun (TKDF) “Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı”na gelen aramalar sonucunda hazırlanan “Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı 2007-2021 Yılları Arası Verilerin İstatistiksel Analiz Raporu”na göre, hattı arayan 10 kadından 8’i şiddete uğradığını ve failin ev içinde bulunan erkek olduğunu belirtiyor. “En yakınları” tarafından katledilmek istenen kadınlar, failler hakkında şikayetçi olurken, resmi mekanizmaların işletilmemesi nedeniyle bu şikayetlerinden vazgeçmek zorunda bırakılıyor. 

Mêrdîn’in Artuklu ilçesinde yaşayan B.E., 2022'de eşi S.E. tarafından katledilmek istendi. Saldırının ardından gözaltına alınan S.E., "Eşe karşı kasten öldürmeye teşebbüs" suçlamasıyla tutuklandı. S.E.’nin tutuklanmasıyla B.E. de avukatı aracılığıyla boşanma davası açtı. Boşanma davası hala sürerken B.E., erkeğin ailesi tarafından şikayetinden vazgeçmesi için baskı gördü. B.E., şikayetinden vazgeçti. 

Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 13 Haziran 2023’te görülen duruşmada tutuklu yargılanan S.E., şikayetten vazgeçilmesi üzerine "Eşe karşı kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. B.E.'nin boşanmak için şikayetinden vazgeçmesi üzerine sanığın duruşmalardaki “olumlu tutum ve davranışları” lehine takdiri indirim sebebi kabul edilerek, cezada 1/6 oranında indirim yapıldı.  

Adil Yargılanma Hakkına Erişim Derneği (AYHED) avukatlarından Dilan Genç Ataş, "Çekişmeli boşanma davası sürüyor. Kadın, anlaşmalı boşanma protokolünü imzalaması için cezaevine gönderiyor. Ama sanık protokole imza atmıyor. Suçu işlediği sabit görülen sanığın, yargılama boyunca, işlediği fiile dair tek bir pişmanlık emaresi göstermemesi, lehine takdiri indirim gerektirir yargılama sürecine yansıyan tek bir somut belirti olmaması, üstelik sürekli suçu mağdurun üzerine atmaya çalışarak suçtan kurtulmaya çalışmasına rağmen mahkemenin 'iyi hal indirimi' uygulaması hukuki olmadığı gibi vicdani de değildir" dedi.

Şiddet teşvik ediliyor

Kadına yönelik şiddetin sebebinin toplumsal cinsiyet eşitsizliği olduğunu aktaran Av. Ataş, şunları söyledi: "Kadınlar boşanmak istedikleri eşleri, ayrılmak istedikleri partnerleri, ağabeyleri, babaları ve en yakınındaki erkekler tarafından şiddete uğramakta veya öldürülmektedir. Ev içi şiddet, ev içi taciz çoğu zaman yargıya taşınamamakta, aile içinde konu kapatılmaktadır. Yargıya taşınabilen vakalarda failler, genel olarak ‘iyi hal’ ve ‘tahrik indirimi’ gibi nedenlerle cezasızlıkla mükafatlandırılıyor. Bu sebeple her geçen gün kadına yönelik şiddet vakaları artış göstermektedir." ADANA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.