Katrancı adaylıktan çekildi

Dünya Haberleri —

Mustafa Katrancı ve Kiryakos Miçotakis

Mustafa Katrancı ve Kiryakos Miçotakis

  • Gümülcine’deki Türk konsolosluğu ile bağlantısı deşire olan Mustafa Katrancı Yunanistan’da yapılacak milletvekilliği seçimlerindeki adaylığından çekildi. 

Yunanistan’da iktidardaki Yeni Demokrasi (ND) Listesinden Rodop milletvekilliğine aday gösterilen Mustafa Katrancı, Türk devleti ile ilişkilerinin açığa çıkamsı sonrası Facebook hesabından yaptığı açıklama ile adaylıktan çekildiğini açıkladı. Yunanistan’da yapılan seçimlerde mutlak çoğunluğun sağlanamaması ve hiç bir partinin koalisyona yanaşmaması ile 25 Haziran’da tekrar sandıklara gidilecek. 
Başbakan Kiryakos Miçotakis'in partisi ND’den seçimler giren Mustafa Katrancı’nın Gümülcine’deki Türk Konsolosluğu ile bağlantılarına dair istihbarat raporunun ortaya çıkması ile tepkiler yoğunlaştı. Katrancı’nın adaylıktan geri çekilme kararında ana muhalefet partisi SYRIZA'nın eleştirileri de etkili oldu. Facebook'tan kararını açıklayan Türk etnik kimlikli Yunan politikacı, "Bunca yıldır siyasette izlediğim yolun tek amacı Rodop'ta Hristiyan ve Müslümanların bir arada uyum içinde yaşamasıydı. Son gelişmelerden sonra, bölgemizdeki uyumu bozmamak için 25 Haziran'daki parlamento seçimlerinden adaylığımı çekiyorum" dedi. 
Katrancı'nın isminin parti aday listelerinden çıkarılmasının imkansız olduğunu belirten ND yetkilileri ise, politikacının seçimlere katılacağını fakat 25 Haziran'da seçilmesi halinde görevinden istifa etmesinin beklendiğini belirtti.
Kısa süre önce ana muhalefet partisi lideri Aleksis Çipras, adayın isminin ND lideri Miçotakis tarafından kendisine gönderilen ve Katrancı'nın "Ankara'nın ve Türk konsolosluğunun planlarına dahil olduğunu" belirten bir istihbarat raporunda yer aldığını iddia etmişti.ATİNA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.