Kayıp yakınlarının mücadelesi sonuç verdi

Cumartesi Anneleri 972. haftası

Cumartesi Anneleri 972. haftası

  • Gözaltında kaybedilenlerin akıbeti ve  faillerin yargılanması için her hafta Galatasaray Lisesi önünde açıklama yapan, 5 yıldan fazladır da AYM kararına rağmen yasak getirilen kayıp yakınlarının mücadelesi sonuç verdi. 

ERDOĞAN ALAYUMAT / İSTANBUL

Cumartesi Anneleri, ısrarlı mücadeleleri sonucunda 5 buçuk yıldır kendilerine yasaklanan Galatasaray Meydanı’na yeniden girip açıklama yaptı; 28 yıl önce kaybedilen Abdülkerim Yurtseven, Mikdat Özeken ve Münür Sarıtaş'ın faillerinin cezalandırılmasını istedi. 

Eylemlerinin 972. haftasında ellerinde karanfiller ve kayıpların fotoğraflarını taşıyan Cumartesi Anneleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nden Galatarasay Meydanı’nda geçti. Meydan ve çevresi her hafta olduğu gibi polis ablukasına alınırken, kayıp yakınlarından sadece 10 kişinin açıklama yapmasına izin verildi. Bunun üzerine Cumartesi Anneleri/İnsanları Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı. 

 

 

28 yıldır hakikatin izindiler 

Cumartesi Anneleri adına açıklamayı 21 Kasım 1980’de gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in annesi İlkbal Eren okudu. “5 buçuk yılın ardından yeniden bu meydandayız. 972 haftadır gözaltında kayıplar gerçeğine, bu suça eşlik eden inkar ve cezasızlık politikalarına dikkat çekmek için bu toprakların en uzun hakikat ve adalet mücadelesini sürdürüyoruz. Bizim bu çabamız, 25 Ağustos 2018 ‘den beri polis şiddeti ve gözaltılar ile engelleniyordu. Geçen 5 yılı aşkın zamandan sonra kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği temsilcileri olarak karanfil ve fotoğraflarımızla Galatasaray’dayız" dedi.