Kayyum, polise koşturuyor

Qeser Belediyesi

Qeser Belediyesi

  • Qoser’de belediyeyi borç batağına sürükleyen kayyum yönetimi, ihtiyaç duyulan çöp konteynerleri ve yol çalışmaları için belediyenin “mali yetersizlikleri”ni gerekçe yaparken, İlçe Emniyet Müdürlüğünün projesini üstlendi. 

Mêrdîn’de İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanan HDP’li belediyelerden biri olan Qoser (Kızıltepe) Belediyesi, usulsüzlükler ve rüşvet iddialarıyla çalkalanmaya devam ederken, ilçe sakinleri hizmet bekliyor. Kayyum yönetimi, ilçede yol çalışmaları başta olmak üzere birçok hizmeti sık sık “mali yetersizlikler” gerekçesiyle ertelemeyi ya da borçlanma yoluna başvurmayı tercih ediyor. Belediyeyi adeta borç batağına sürükleyen kayyum yönetimleri 2016’da borçsuz aldıkları belediyeyi 2019’da 25 milyon TL borçla devrederken, 4 Kasım 2019’da yeniden kayyum atanan belediyenin borcu da dörde katlandı. Buna rağmen borçlanmaya devam eden kayyum yönetimi, Ekim 2023’te aldığı kararla İlçe Emniyet Müdürlüğünün yapması gereken işleri üstlenme kararı aldı. İlçe Emniyet Müdürlüğü, 29 Eylül’de “Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) Güçlendirme Projesi kapsamında” ilçede bulunan direk ve kameralarının kurulumu ile kameraların modernize edilmesi, görüntüleme sitemlerine dair eksikliklerin giderilmesi yapım işlerinin belediye tarafından yapılmasını istedi. Kayyum ve bürokratları tarafından oluşturulan “Meclis” de oy birliğiyle onayladı.

İlçenin uzun zamandır yapılmayan yolları ve rüşvete konu olan parke taşı döşeme işleri ile çöp konteyneri alım işleri ise bir türlü yapılmazken, Kasım 2023’te toplanan kayyum yönetimi bu ihtiyaçlar için yeniden borçlanma yoluna başvurma kararı aldı. İller Bankası’ndan kullanılacak 15 milyon TL “ek kredi” için yine kayyum vekili Abdullah Şahin yetkilendirildi. 

 

*****

 

 

Suyu yok içmeye, anıtı 950 bin liraya

Su ve ulaşım sorunlarının çözülmediği Şirnex'te, AKP'li belediye 950 bin liraya "100’üncü Yıl” anıtı dikti.

AKP’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde taşımalı asker, polis ve korucu oylarıyla belediyeye el koyduğu Şirnex'te (Şırnak), halk ulaşım ve su sorunlarıyla yüz yüze. Yolları delik deşik olan kentte özellikle her yağış sonrası altyapı sistemi çökme noktasına geliyor. Ulaşım ve su sorununun bir türlü çözülmediği kentte AKP’li belediye, bu sorunları çözmek yerine jandarma, emniyet ve kentte bulunan diğer resmi kurumların işlerini yapmakla meşgul. Halkı sorunlarla yaşamak zorunda bırakan belediye, kaynakları ise kentin farklı yerlerine dikilen anıtlara harcadı. Belediye, son olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı dolayısıyla Şırnak Üniversitesi kavşağına “100’üncü yıl” anıtı dikti. Edinilen bilgilere göre anıt, 950 bin TL’ye mal oldu.

 

*****