KDP, 12 yıldır kongre yaptırmıyor

Kurdistan Gazeteciler Sendikası

Kurdistan Gazeteciler Sendikası

  • KDP, 12 yıldır farklı farklı bahanelerle Kurdistan Gazeteciler Sendikası’nın kongresinin yapılmasına engel olunuyor. Dört yıldır sendika üyeliği için yapılan başvurulardan sadece 27’si kabul edildi.

Kurdistan Gazeteciler Sendikası Süleymaniye Şubesi Sekreteri Karwan Enver, kongrenin yapılamamasına ilişkin Rojnews’e konuştu. 2011’den beri Kurdistan Gazeteciler Sendikası’nın kongresini yapamadığını belirten Karwan Enver, şunları söyledi: “Kongre tüzüğüne göre 2013’te kongrenin yapılması gerekirdi. Ancak o yıl yapılan parlamento ve İl Genel seçimleri için kongrenin yapılması ertelendi. Sonra 2015’te kongre yapılması kararı alındı. Bu sefer de DAİŞ savaşı gerekçe gösterilerek kongrenin yapımı ertelendi. Sendikaların üye alımı durduruldu. 2019’dan ber sadece 27 başvuru kabul edildi. Onlarca gazeteci sendikaya üyelik için başvurmuş, ancak şimdiye kadar başvurularına hiçbir cevap verilmedi. Sendika tüzüğüne göre bir gazeteci üyelik için başvurduğunda başvurusuna cevap verilmezse o kişi doğal olarak sendikanın üyesi oluyor.”

Rojnews’in ulaştığı bilgiler göre; KDP, sendika içindeki etkinliğini kongrenin yapılmaması yönünde kullanıyor. Çünkü Hewlêr ve Dihok’taki gazetecilerin sayısının Süleymaniye’deki gazetecilerin sayısının iki katı olmasını istiyor. SÜLEYMANİYE

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.