KDP Başûra da ihanet ediyor

Dosya Haberleri —

21 Nisan 2022 Perşembe - 20:00

  • Şengal Özerk Yönetim Meclisi Eşbaşkanı Riham Hesen: Barzaniler sadece Şengal’e, Maxmûr’a ihanet etmiyor. Başûr halkına da ihanet ediyorlar.
  • Feleknas Uca: KDP’nin tutumu bütün Kürtlere kaybettirecektir, bu çizgi Kürt halkının kazanımlarını peşkeş çekme yaklaşımıdır. Bu savaş ittifakı, Kürt halkının birlik ve beraberliğine zarar veriyor.
  • YNK Grup Sözcüsü ve Irak Milletvekili Karwan Yarweysv: Biz savaşa karşıyız ve diyalogdan yanayız. Derhal saldırı son bulmalı.

İLKAY EVREN

AKP-KDP ortaklığında Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik operasyonu başlattığı 17 Nisan’da, Irak ordusu da Şengal’de Ezîdxan Asayişi’ne yönelik saldırılar başlattı. Eşzamanlı saldırı dikkat çekti. Türkiye-Irak yönetimi ve KDP arasında bir işbölümü izlenimi veren ortak saldırılar, yeni bir konseptin işaretini veriyor. Şengal'deki durumu Şengal Özerk Yönetim Meclisi Eşbaşkanı Riham Hesen, YNK Grup Sözcüsü ve Irak Milletvekili Karwan Yarweys ve HDP Milletvekili Feleknas Uca ile konuştuk. 

Şengal Özerk Yönetim Meclisi Eşbaşkanı Riham Hesen, "9 Ekim'den bu yana yapılan bir ittifak var. Bu ittifak PDK’nin tekrardan Şengal’e dönmesi ve aynı zamanda da Türklerin de Şengal’e girmesi için yapılan bir ittifak. Ve bu gerçekleşen ittifak da Şengal halkının çıkarlarına dayanan bir ittifak değil biz de yapıldığı ilk günden beri bu ittifakı reddediyoruz. Son dönemlerde gerçekleşen saldırılarında bu plandan ayrı olduğunu düşünmüyoruz. Bu Türklerin bir planı aynı zamanda PDK ve Irak hükümetiyle gerçekleştirdiği bir plan ve bu plan Êzîdî halkına kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunu çeşitli yollarla kabul ettirmeye çalıştılar, bazen de zor kullanarak bunu yapmaya çalıştılar. Aynı zamanda seçimlerde de bazı hileler yaparak bunu dayatmaya çalıştılar. Ama halk buna karşı çıktı ve reddetti" dedi.

Riham Hesen

Şengal iradesine saldırı

Daha önce Irak hükümeti ve Türkiye ile gizli görüşmeler yapıldığını söyleyen Riham Hesen, "Ancak şu an her şey göz önünde yapılıyor. Bu insanlık dışı siyasetlerini de, hiçbir çekinceye gerek duymadan sürdürüyorlar.  Nasıl ki 2014 yılında DAİŞ bize saldırdı Irak hükümeti buna karşı hiçbir şey yapmadı. Şimdi de bize karşı yeni ferman gerçekleştirmek istiyorlar. Bu hiçbir zaman kabul edilebilir bir durum değil. Çünkü Şengal’de bir irade ortaya koyuldu. Şengal’in bir Meclisi var ve kendini yönetiyor. Her ne olursa olsun biz burada halkın iradesinin görmezden gelinmesini kabul etmeyeceğiz. Ve Şengal’e dair alınacak herhangi bir kararı da kabul etmeyeceğiz. Biz de Şengal Özerk Yönetimi olarak milletimizi temsil ediyoruz. Halkımızın bütün isteklerinin arkasında duruyoruz. Bu temelde de biz sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz" diye kaydetti.

İhanet sadece Êzîdîlere karşı yapılmıyor

Böyle bir zamanda saldırıları Şengal’e karşı gerçekleştirilen saldırı Türk devletinin saldırıları ile bağlantılı olduğunu söyleyen Riham Hesen, şöyle devam etti: "Birkaç gündür Şengal’de bir savaş sürüyor. Bu genel olarak Irak hükümetinin tek başına yaptığı bir durum değil şu anda kurulmuş yeni hükümet yok Irak’ta. Irak ordusunun içinde PDK’ye yakın olan bazı kesimler bu saldırıyı gerçekleştirmek istiyorlar. PDK ve Türk devleti amaçlarına ulaşıp buraya müdahale edebilsin diye hareket ediyor. Ancak halk da bunun farkında ve buna karşı mücadele ediyor. Şu anda da çok hassas bir süreçten geçiyoruz. Ve yanı şekilde Rojava, Maxmur, Başûr halkı da tehlikede. Barzaniler bu ihaneti sadece Şengal’e, Maxmur’a karşı yapmıyor. Aynı zamanda kendi halkına yani Başûr halkına da bu ihaneti gerçekleştiriyor. Başûr halkı da bu ihanete karşıdır."

Saldırılar bağlantılı

Erdoğan ve Barzani görüşmesine dikkat çeken Riham Hesen, "Nasıl ki birkaç gün öncesinde ortaya çıktı ki Türk devleti ve PDK gerillaya saldırıyor, öncesinde de buna yönelik bazı duyumlar vardı. Yine aynı şekilde de bu konsept Êzîdîlere karşı da gerçekleştirilmek isteniyor. Ve hepimizin de bildiği üzere Türk devleti buradaki halkın ve halkların haklarını almasını ve  bu temelde kendini yönetmesini istemiyor. Bunun sonucunda da bu operasyon başlatıldı. Günlerdir Şengal’e yönelik yapılan saldırıları da diğer saldırının dışında ele almıyoruz. Saldırılar birbiriyle bağlantılıdır" dedi.

Özerkliğimize sahip çıkacağız

Uluslararası kurumlara çağrı yapan Riham Hesen, "Biz de yine arkadaşlarımızın dediklerini tekrarlamak istiyoruz. Biz Êzîdîler olarak korkmuyoruz. Biz Êzîdîler cesur insanlarız. 74 ferman yapılmasına rağmen Êzîdîleri yok edemediler. Ser vermişler ama sır vermemişlerdir. Ve bu temelde de yolumuza devam edeceğiz. Ve halkımıza şu çağrıyı yapıyoruz. Bu kritik dönemde baş kaldırmalılar. Bu kritik dönemde özerklik projemize sahip çıkmalıyız. Özerklik projesine sahip çıkmak insanlığa sahip çıkmaktır, Şengal’e sahip çıkmaktır, inançlarına sahip çıkmaktır. Son olarak çağrımız şu tüm uluslararası güçlerin Türk devletine ve PDK’ye karşı bu süreçte harekete geçmesi gerekir" diye vurguladı.