KDP teslim etmemeli

3 Mart 2021 Çarşamba - 16:02

  • KCK Yürütme Konseyi, Güney Kürdistan’a sığınan Kürt siyasetçi Ömer Bartan’ın KDP tarafından Türkiye’ye teslim edilmesine tepki göstererek, “KDP, hiçbir Kürt siyasetçisini ve devrimcisini soykırımcı sömürgeci Türk devletine teslim etmemelidir” dedi.

 

Yazılı açıklama yapan Yürütme Konseyi, Türkiye’deki siyasi soykırım operasyonları sonucu ceza verilen, Avrupa’ya gitmek yerine Güney Kürdistan’a geçen Kürt siyasetçi Ömer Bartan’ın, burada tutuklandığını, ardından da Türkiye’ye teslim edildiğini hatırlattı. "KDP’nin yönetiminde olan idari organların bu tür uygulamaları tüm Kürtleri incitmektedir. KDP’yi bu tutumlarından vazgeçmeye çağırıyoruz" diye Yürütem Konseyi, açıklamasını şöyle sürdürdü: "KDP’nin Türkiye’yle ilişkileri Kürt halkının özgürlük mücadelesine büyük zararlar vermektedir. Bazı savaşçıların kaçması için teşvik edici politikalar yürütürken; böyle kişileri Türkiye’ye teslim ederek Türk devletine destek olan KDP’nin bu tutumları bir Kürt partisinin göstereceği tutum olmamalıdır. KDP’yle hiçbir ilişkisi olmayan birçok PKK üyesi ve savaşçısı tutuklanıp yıllarca zindanda tutulmaktadır. Gerillanın kanına girmiş ya da gerillanın kaldığı noktaları Türk devletine ihbar eden bir ajan tutuklandığında ise KDP bırakılmalarını istemektedir.

KDP’nin bu yaklaşımları, Kürt örgütleri arasındaki ilişkileri sabote eden ve zehirleyen bir durum da yaratmaktadır. Özellikle Kürt düşmanlığında öncü ve Kürt soykırımını amaçlayan bir devlete bu tür tutumlarla yardımcı olmak sadece Bakurê Kurdistan halkının özgürlük mücadelesine değil, Kürdistan’ın dört parçasındaki halkımızın özgürlük mücadelesine ve kazanımlarına da zarar vermektedir. KDP bu tür tutumları bırakmalı, hiçbir Kürt siyasetçisini ve devrimcisini soykırımcı sömürgeci Türk devletine teslim etmemelidir.”  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.