Kenan Ayas davası başladı

Yurt Dışı Haberleri —

Kenan Ayas için mahkeme binası önünde eylem

Kenan Ayas için mahkeme binası önünde eylem

  • Alman devletinin talebiyle Kıbrıs’ın Almanya’ya iade ettiği Kürt siyasetçi Kenan Ayas’ın mahkemesi Hamburg’da görülmeye başladı. Mahkeme görülürken Hamburg Eyalet Mahkemesi önünde de Ayas ile dayanışma eylemi vardı. 

M. ZAHİT EKİNCİ/HAMBURG
Haziran ayından bu yana Hamburg’daki Damtor Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ayas hakkında Alman Ceza Kanunu’nun 129b maddesinden dava açıldı. Hamburg Eyalet Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşması dün görüldü. Kenan Ayas, mahkeme salonunda bulunanları zafer işareti ile selamladı. 

Türkiye ardından Almanya
İlk olarak kimlik tespiti yapılan Kenan Ayas, mahkeme heyetinin “Midyat, Türkiye’de mi” sorusuna, “Kurdistan” yanıtını verdi. Savcılık mütalaasında, Ayas’ın 2018-2019 yıllarında Hamburg ve çevresindeki siyasi faaliyetlerinin suç teşkil ettiği ileri sürülerek, Alman Ceza Kanunu’nun 129b maddesinden cezalandırılması istendi. Savcılık mütalaasına karşı söz alan Ayas’ın avukatı Antonia Von Der Behrens, müvekkilinin Türkiye’de de KCK davasından yargılandığı ve 13 yıl cezaevinde kaldığını hatırlatarak, “Asla şiddet olaylarına bulaşmamıştır. Almanya ile Türkiye’nin ekonomik ve askeri çıkarları doğrultusunda yargılanıyor. Davanın hiçbir hukuki dayanağı yok ve kapatılmalıdır” dedi. 

AKEL vekili Koukoumas: 
Kürtlerin yanındayız
Duruşma görülürken Kenan Ayas’a Özgürlük İnisiyatifi ise mahkeme önünde eylemdeydi. Dayanışma eylemine Güney Kıbrıs AKEL Milletvekili Giorgos Koukoumas da katılarak bir konuşma yaptı. Koukoumas, “Kenan Ayas’ın hiçbir şekilde şiddet olaylarına bulaşmamasına rağmen ‘terörist’ denilerek yargılanmasını kabul etmiyoruz. Kendisi halkının özgürlük talebini her platformda dilendiren bir siyasetçidir. Dava ve verilecek olan her kararın siyasi olduğunu belirtmek gerekiyor. Almanya'nın bu tutumunu ve Kürtlere yaklaşımını kınıyorum. Kürt halkının özgürlük mücadelesinin yanındayız ve PKK’nin ‘terör örgütleri listesi’nden çıkarılmasını talep ediyoruz” dedi. 

Kenan Ayas’la birlikteyiz
Kenan Ayas’a Özgürlük Komitesi adına konuşan Anja Flach da Kenan Ayas’ın halkı için bir özgürlük savaşçısı olduğunu söyleyerek, “Bizler de onun savunduğu değerleri savunuyor ve onunla her zaman dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtiyoruz” dedi. 

Onursuzluğu kabul etmeyeceğiz
Mahkeme için İsveç’ten gelen Kenan Ayas’ın abisi Orhan Ayas, kardeşiyle görüştüğünü ve oldukça moralli olduğunu belirtti. Orhan Ayas, “Aile olarak büyük bedeller verdik. Kardeşim Kenan  da ailedeki bu onurlu geleneği devam ettiriyor.  Bizlere dayatılan onursuzluğu asla kabul etmeyeceğiz. Son nefesimize kadar bu halkın ve davanın neferi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 
Kenan Ayas'ın davasına 7 Kasım Salı günü devam edilecek. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.