Kız yurdunda katliam

19 Ağustos 2022 Cuma - 21:30

  •   Türk ordusu, Uluslararası Koalisyon üssüne 2 km uzaklıktaki Şimoke köyünde, BM'nin finanse ettiği kız çocukları eğitim merkezini SİHA'yla vurdu; dört çocuk katledildi, 11'i de yaralandı. 

Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi, TC’nin Hesekê’deki özel kız çocukları eğitim merkezine yönelik saldırısında, dört çocuğun şehit düştüğünü, 11 çocuğun da yaralandığını duyurdu.

Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi tarafından dün öğleden sonra yapılan ve ANHA'da yer alan açıklama şöyle: “Erdoğan’ın bölgesel ve uluslararası taraflarla yaptığı görüşmelerin ardından, Türk devletinin bölgelerimize yönelik saldırıları arttı. Saldırılarda Uluslararası Koalisyon'la birlikte DAİŞ’e karşı savaşan yurttaşlar ve komutanlar şehit düştü. Bugün de soykırım savaşı kapsamında bölgemize ve halkımıza dönük saldırıları gerçekleştiriyor. Türk devletine ait SİHA, dün akşam Til Temir-Hesekê yolunu ve özellikle Uluslararası Koalisyon üssüne 2 km uzaklıkta bulunan Şimoke köyündeki kız çocukları eğitim merkezini hedef aldı. Saldırıda dört çocuk şehit düştü, 11 kız çocuğu da yaralandı. Bu vahşi saldırı uluslararası bütün kanunları ihlal ediyor ve savaş suçudur. Aynı zamanda halkımıza dönük soykırım saldırısıdır, DAİŞ’in diğer yüzüdür.

Erdoğan’ın askeri operasyondan bahsetmesi herkese terörünü dayatması anlamına geliyor. Bu saldırı, çocuklar, yurttaşlar ve eğitim merkezleri üzerindeki tehlikeyi arttırıyor. Dahası Suriye’de daha fazla kaos yaratacak ve tüm Suriye’yi etkileyecek yeni bir durum ortaya çıkaracak.

Türk devletinin amacı bölgelerimize dönük saldırı ve işgalini meşrulaştırmak. Tüm Suriyelilerin bunu iyi bilmesi, Türk devletinin eski ve yeni politikalarından ders çıkarması gerekir.”  QAMIŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.