Kızım, ‘beni kurtarın’ dedi

Kadın Haberleri —

7 Ekim 2021 Perşembe - 17:30

Lebibe A.

Lebibe A.

  • Kızı şantajla uyuşturucu satmaya zorlanan ve daha sonra fuhuşa süreklenen Lebibe A. “Kızım bize ulaştı ve Elazığ’da bir barda çalıştırıldığını ve kendisini kurtarmamız gerektiğini söyledi” diyerek kızını kurtarmak için tüm kadınları dayanışmaya çağırdı. 

DERYA REN / JINNEWS 

Kadınların fuhuşa zorlanması, uyuşturucuya alıştırılması, tehdit vb konularda her gün yeni olayların yaşandığı Türkiye’de, devleti politikası suç üretir hale geldi. Özellikle AKP-MHP faşist iktidarının yürütmüş olduğu militarist, ırkçı, cinsiyetçi politikalar, toplumsal ahlaki ve kültürel yapıyı bozan suçlara yönelik cezasızlık politikaları toplumsal çürümeyi hızlandırdı.

Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşayan Lebibe A., kızı T. A.’nın çalıştığı  fabrikada uyuşturucuya alıştırıldığını ve fuhuşa zorlandığını anlattı.

Lebibe A. fabrikada H. T. adılı bir kadının, genç kadınları tehdit, şantaj ve uyuşturucuya alıştırarak, fuhuşa sürüklediğini söyledi.

Kızı T.’nin fabrikada meyve ayıklama işinde uzun zamandan beridir çalıştığını söyleyen Lebibe A., kızının evlendikten sonrada orada çalışmaya devam ettiğini belirtti. Kızının bir gün fabrikada hastalandığını ifade Lebibe A. şöyle dedi: “Kızım dışarıya markete ağrı kesici almak için çıkmak istediğini söylemiş. O esnada H. T. kendisinde ağrı kesici hapların olduğunu söylemiş. Ve kızıma bir hap vermiş, hapı içtikten sonra fenalaşmış. Ona verdiği hapın uyuşturucu olduğunu sonradan öğrendik.”

Şantajla  fuhuşa zorlanıyor

Kızının kötüleşmesi ardından H. T.’nin orada bulunanlara, “Onu eve götüreceğim” diyerek kızı T.’yi kendi evine götürdüğünü, baygın olan kızın fotograflarının çekildiğini ve daha sonra fotograflarla tehdit edildiğini dile getiren Lebibe A., “Kızıma uyuşturucu satması için baskı uygulamaya başlamış. Kızım T.’nin daha sonra hem uyuşturucu şebekesinin içine girdiğini hem de fuhuşa sürüklendiğini öğrendik” dedi.
 
Şebekenin eline düşen kadınlar var

T.’nin uyuşturucu satması için başta H. T.  olmak üzere uyuşturucu ve fuhuş şebekesinin kendisini tehdit ettiğini anlatan Lebibe A., şunları kaydetti: “Bu şebekenin eline düşen başka kadınlar da var. H. T.’nin kandırdığı kadınlar var, hatta bunlardan biri kızım T.’nin arkadaşı D.’dir. Kadın uzun zamandır kayıp nerede olduğunu bilmiyor kimse. Ben kızımın da bu şekilde kayıp olmasını istemiyorum. Kızımı bunlardan kurtarmak için her şeyi yaptık. Ancak kızımı sürekli tehdit ediyorlardı. Bundan kaynaklı kızım T. onlarla çalışmak zorunda bırakılıyordu. Yaklaşık bir ay önce H. T. yönlendirmesiyle Ankara gitmişti. H. T., kızımı ‘Sizin başka kurtuluşunuz yok’ diyerek tehdit etmişti. Daha sonra biz kızım T.’ye bir şekilde ulaştık. Ve onu alıp hastaneye yatırdık. Ancak şebeke kızıma yine ulaşmıştı ve tehdit etmişlerdi. Bunun üzerine kızım 4 Ekim’de evden kaçtı” ifadelerini kullandı.
 
T.  beni kurtarın

Lebibe kızını evden ayrıldığı zamandan beri aradıklarını ama bulamadıklarını söyleyerek, kızını arayan bir numara üzerinden ulaşmaya çalıştığını belirtti. En son ulaştıklarında kızının Amed’e (Diyarbakır) bırakılacağı bilgisine ulaştıklarını anlatan anne Lebibe A. sonradan hiçbir bilgiye ulaşamadıklarını dile getriyor.

Kızının en son bir telefon üzerinden kendilerine ulaştığını dile getiren Lebibe A. şöyle dedi: “Kızım bize ulaştı ve Elazığ’da bir barda çalıştırıldığını ve kendisini kurtarmamız gerektiğini söyledi. Ancak ben biliyorum benim kızıma orada uyuşturucunun yanı sıra fuhuş da yaptırıyorlar. Kızım utandığından kaynaklı söylemiyor. Çünkü daha önce de ona fuhuş yaptırmışlardı. Kızımı kandırdılar, tehdit ettiler. Kızımı ve birçok kadını bu duruma sürükleyen H.’dir. Kızımı oradan kurtarmak için herkesi dayanışmaya bekliyorum.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.