Kızımı kuşlara, ağaçlara soruyorum

Kadın Haberleri —

Bedriye Doku

Bedriye Doku

  • Telefon her çaldığında,  ‘Kesin Gülistan arıyor’ diye açıyorum. Dersim’e her gidişimde ağaçlarla, taşla, toprakla, kuşlarla konuşuyorum, kızımı görmüşler mi diye. Toprağa bile basmaya korkuyorum, kızım altında olabilir diye. 

YILMAZ KAYA / AMED

Üniversite öğrencisi Gülistan Doku'dan 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamıyor. 

Gülistan'ı bir gün önce darp eden ve kaybolduğu tarihte birlikte son görüldüğü erkek arkadaşı Zainal Abarakov, valinin bilgisi dahilinde Rusya’ya gönderildi. Ne Zainal Abarakov'un ne de Gülistan’ın darp edildiği gün aynı evde olan üvey babası, annesi ve kardeşinin telefonları, bilgisayarları hiç incelenmedi. Abarakov’un olay günü tekerleri çamurlu olan aracında ve evinde hiçbir inceleme yapılmadı. Üç gün sonra ancak ifadesine başvuruldu. Gülistan'ı size teslim edeceğim' diyen Vali, aylarca onun intihar ettiğini ileri sürerek, arama çalışmalarını Uzunçayır Barajı ile Dinar Köprüsü’ne yönlendirdi. Soruşturmayı Zainal Abarakov'un üvey babası Engin Yücel'in de içinde yer aldığı Asayiş Büro Amirliği yürüttü. Kent merkezinde yüzlerce Mobese kamerası olması, kente hakim tepelerde ve şehrin giriş-çıkışlarında yüzlerce gözetleme kulesi ve güvenlik kameraları bulunmasına rağmen, Gülistan'ın kaydına 'ulaşılamadı'. 'Kameralar bozuk, kameralar o alanı görmüyor' denildi. 

.
Anne Bedriye Doku

Tüm oklar Zainal’ı gösteriyor

Erkek arkadaşı Zainal Abarakov'un evinde, kaybolmadan bir gün önce darp edilen, daha sonra evden çıkartılarak zorla araca bindirilip götürülmek istenen, ancak polisin müdahalesi ile kurtarılan, geceyi öğretmeninin evinde geçiren ve sabah en son erkek arkadaşı ile görüştüğü tespit edilen Gülistan, Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisiydi. Gülistan’ın ailesi 2 yıldan fazla bir süredir onun canlı ya da cansız bedenine ulaşmak ve baş şüpheli olan erkek arkadaşı ile ailesinin yargılanması için mücadele ediyor. Ailenin ve avukatlarının birçok şüpheli durumun araştırılması, delillerin ortaya çıkarılması için yaptığı başvurulardan henüz bir sonuç yok. Soruşturma dosyasındaki gizlilik kararı sürüyor. 

.
Gülistan Doku

İki hafta önce konuştuk: ‘Gelicem’ dedi

Doku ailesi, Amed'e yaklaşık 70 km uzaklıktaki 500 haneli Sincik (Çayırdere) köyünde yaşıyor. Kendi halinde, 7 çocuklu, geçimlerini hayvancılık yaparak sağlayan bir aile. Gülistan ailenin en küçüğü. "Ben Gülistan'ı yumurta satarak, süt satarak okuttum" diye anlatıyor annesi Bedriye Doku (60). Kızının intihar ettiği iddialarını reddeden anne, "En son kaybolmadan iki hafta önce onunla konuştum. 'Kızım gel özledik seni' dedim. 'Anne sınavlarım var, bitsin geleceğim' dedi. Hatta bana ayakkabı aldığını, yeğenlerine kolye, küpe ve bileklik aldığını, onlara sürpriz yapacağını söyledi. İntihar etmeye karar veren kişi bunları söyler mi? Kaybolduktan sonra yurttaki odasını, eşyalarını topladık. Bahsettiği kolye, küpe ve bileklikler çantasındaydı. Onları halen saklıyorum” diyor.