Kobanê Davası’ndaki 'tanık' niye buradayım ve tanığım?

31 Mart 2022 Perşembe - 17:00

  • Ankara TEM Şube Müdürlüğü’nde 2020'de alınan ifadesi üzerine Kobanê Davası’nda tanık olarak getirilen N.K., davayla ilgisinin olmadığını, neden tanık olarak getirildiğini bilmediğini belirterek, "Neden tanık olarak getirildim?" diye sordu. 

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eşbaşkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 22’si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 11. duruşması, 3. gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu yargılanan siyasetçilerin yakınları, HDP milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir ve Mahmut Toğrul’un yanı sıra partinin Ankara İl ve İlçe yöneticilerinden çok sayıda kişi izleyici olarak katıldı. Sincan Cezaevi’nde tutulan siyasetçiler duruşma salonunda hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde tutulan siyasetçiler ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Bazı siyasetçiler ise duruşmaya mazeret bildirerek katılmadı.

Gizli tanık çok gizli!

Duruşma, mahkemenin dosyaya gelen yeni evraklara dair bilgi vermesiyle başladı. Mahkeme başkanı, ifadesi sonradan dosyaya giren gizli tanık “HERMES”in beyanının imzalı örneğinin istenmesine karşı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “tanık deşifre olur” gerekçesiyle imzalı örneğini göndermediğini belirtti. 

Galiba eski eşle ilgili

Duruşma, tanık N.K.’nin dinlenmesiyle devam etti. Mahkeme başkanı, dosyada yargılayanların isimlerini okunmasına karşı çıkan avukat Kenan Maçoğlu, tüm isimlerin okunmamasını istedi. N.K.’nin 6 Ocak 2020’de Ankara TEM Şube Müdürlüğü’nde tanık sıfatıyla alınan ifadesinde kiminle ilgili beyanı varsa onların isimlerinin okunmasını talep etti.  Maçoğlu’nun mikrofonunu kapatan mahkeme başkanı, talebi kabul etmeden hakkında dava açılan tüm kişilerin isimlerini okudu. 

 N.K., neden tanık olarak dinlendiğini bilmediğini ifade ederek, “Selahattin Demirtaş için sanırsam buradayım. Bu davaya neden tanık oldum, müdahil oldum, bunu da bilmiyorum. Eski eşimle ilgili bir şeyler oldu sanırım. Ben hakkında bir ifade de vermedim. Sadece herkes gibi Selahattin Demirtaş’ı vekil olarak tanırım. Saydıklarınızı da vekil olarak bilirim. Eski eşimle de 12 yıl oldu ayrılalı. Kendisi için de öyle bir ifade kullanmadım. Emine Ayna ile ilgili de sadece vekil olarak bilirim” dedi.  

 Bu davayla ilgim yok

Mahkeme başkanının, daha önce verdiği ifadeyi hatırlatması üzerine tanık N.K., “Evet doğru. Eski eşim Nedim Taş’tır. Oğlum kaçırılınca, sadece karakola kayıp ilanı için gittim, orada da sorulan sorulara verdiğim cevaplardan ibaret önceki ifadem, bu davayla bir ilgisi yok” diye konuştu. Mahkeme başkanının, “Eski eşiniz kimi tanıyordu? Kimler gelir giderdi?” sorusuna, “Ben de bildiğim isimleri söyledim. Bundan ibaret. Suç duyurusunda da bulunabilirdim. Her defasında mahkemeye çağırılıyorum. Kimse hakkında aksi bir ifade vermedim” dedi. 

Sokaktan tanık toplayalım

Söz alan avukat Kenan Maçoğlu, sözünü bitirmeden mikrofonunun kapatılmasına tepki göstererek, “Biz de o zaman sokaktan topladıklarımızı getirip burada tanık olarak dinletelim” şeklinde konuştu. Mahkeme başkanı, ismi geçenlerin sokaktan toplanmadığını, iddianamede olduğunu öne sürdü. Sözünü sürdüren Maçoğlu, “İddianamenin neresinde var? Yok. Elimizde daha önce verdiği ifadesi de var. Bu nedenle itiraz ettik” dedi.

N.K.'nin dosyadaki ifadesi

N.K.'nin tanık olarak dinlenmesine gerekçe gösterilen ve dosyaya eklenen 2020 tarihli Ankara TEM Şube Müdürlüğü'nde alınan ifadesinde, Nedim Taş, Hüseyin Cengiz, Emine Ayna, Nursel Aydoğan, Hava Özcan, Hacer Karataş, Halit Boğa, Velyettin Boğa'nın isimleri verilerek, haklarında beyanlarının alındığı görüldü. N.K.'nin ayrıca oğluna ve eşi Nedim Taş'a dair beyanları yer aldı. 

Duruşma, Sebahat Tuncel’in konuşmasıyla devam etti.   ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.