Kobanî fırsata dönüşebilir

Sevda Çelik Özbingöl ve Öztürk Türkdoğan

Sevda Çelik Özbingöl ve Öztürk Türkdoğan

  • Kobanî Kumpas Davası'nda yargılanan siyasetçilerin tahliye edilerek, beraat kararı verilmesi gerektiğini vurgulayan DEM Parti Hukuk Komisyonu Eşsözcüleri, olumlu bir süreç için fırsat olabileceğini söyledi.

DEM Parti Hukuk Komisyonu Eşsözcüleri Sevda Çelik Özbingöl ve Öztürk Türkdoğan, bugün görülecek Kobanî Kumpas Davası’nın karar duruşmasına ilişkin, partilerinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Türkdoğan, görülecek duruşmada tüm siyasetçilerin özgür bırakılmasını beklediklerini ifade etti. Türkdoğan, davanın Kürt siyaseti ve HDP siyasetinin yargılandığı dava olduğunu belirterek, "HDP’li siyasetçiler yargılanıyor, sadece onlar değil, aslında bir dönemin çözüm ve barış siyaseti yargılanmak isteniyor. Kürt halkının statüsü yargılanmak isteniyor" dedi.

Devlet içi mafya elemanlarından Bora Kaplan davasında ortaya çıkan Emniyet içindeki gruplaşmalara dikkat çeken Türkdoğan, "Bakın şu anda siyasi iktidar sözcüleri, Emniyet içerisindeki gruplaşmalardan bahsediyor. Devlet içerisinde gerçek manada bir temizlik yapılması gerekiyor. Siyasi irade, öncelikle buna uygun adım atmalı. Yarın bir fırsattır; arkadaşlarımız yarın mutlaka ama mutlaka tahliye edilmelidir ve bu kumpas davası yarın mutlaka beraatle bitirilmelidir" diye konuştu.

Eşsözcü Sevda Çelik Özbingöl ise şunları söyledi: "Siyasi bir karar olacaktır. Biz Kobanî Kumpas Davası savunma avukatları olarak bu süreçte gösterilen duyarlığı çok önemsiyor ve çok kıymetli buluyoruz. Bu temelde de Türkiye kamuoyunu ilgilendiren bu siyasi kumpası boşuma çıkarmak ve eşitlik özgürlük emek mücadelesinden yana güçlü bir tavır koymak adına da 16 Mayıs 2024 saat 10.00’da Sincan Kampüsü’nde görülecek olan duruşmada herkesi dayanışmaya ve yanımızda olmaya davet ediyoruz." ANKARA

 

* * *

Nurhayat Altun tahliye oldu

Halkların Demokratik Partisi’den (HDP) 2014'te Dersim Belediyesi Eşbaşkanı olarak seçilen ve 17 Kasım 2016’da yerine kayyum atanarak tutuklanan Nurhayat Altun, 7 yıl 5 ay süren tutsaklığı ardından Kocaeli 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye oldu. Altun’u, yakınlarının yanı sıra Özgür Kadın Hareketi (TJA), Marmara Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAYDER), Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üye ve yöneticileri karşıladı. Altun, “Dışarıda olmak güzel ama yüreğim cezaevinde bıraktığım arkadaşlarımla. Yüreğimin bir parçası hala içerde kaldı. Bizim ruhumuz her zaman ve her yerde özgürdür" dedi. KOCAELİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.