Kongreya Star: Efrînli kadınlar saldırı altında

Kadın Haberleri —

29 Temmuz 2020 Çarşamba - 16:48

    • Kongreya Star, faşist Türk devleti ve ona bağlı tecavüz çetelerinin Ocak 2018-1 Haziran 2010 tarihleri arasında sivil halka ve kadınlara yönelik kaçırma, katliam, şiddet, tecavüz gibi suçları belgeleyen bir rapor hazırladı.

Kongreya Star Araştırma ve İstatistik Komitesi, işgal altındaki bölgelerde kadınlara yönelik son 2 yıl içinde işlenen suçlara ilişkin “Türk işgali altındaki kadınlar” başlığıyla bir rapor yayımladı.
ANHA’da yayımlanan rapor, faşist Türk devleti ve ona bağlı tecavüz çetelerinin Efrîn’e saldırı başlattığı Ocak 2018’den bu yana sivil halka ve kadınlara yönelik kaçırma, katliam, şiddet, tecavüz gibi suçları belgeliyor. Raporda, Türk devletinin, Efrîn’in kontrolünü ele geçirdiği Mart 2018’den bu yana uzun vadeli bir işgal ve baskı sistemi kurarak insanları yerinden ettiği, bu şekilde demografik değişim planı uygulamaya koyduğu belirtiliyor.

Türkiye soykırımı hedefliyor

İşgalci devletin 9 Ekim 2019’da uluslararası kamuoyunun gözü önünde Serêkaniyê ve Girê Sipî’ye yönelik başlattığı saldırıların günlük olarak devam ettiğine dikkat çekilen raporda, Türk devletinin bölgede kültürel ve etnik soykırımı hedeflediğinin altı çizildi.

Rapor hepsini kapsamıyor

Bölgede insan haklarını belgeleyecek hukuki yapıların kısıtlı olduğuna değinilen raporda, “Bu dosya, insanların ve özellikle kadınların her gün karşılaştığı şiddetin sadece bir kısmını belgelemektedir. Burada hem istatistiksel hem de sayısal olarak bildirilen kadınlara yönelik tecavüz ve şiddet olayları, şimdiye kadar belgelenenlerin küçük bir parçasıdır. Ancak, olay sayısı çok yüksektir” ifadeleri yer aldı.

Bin 564 kadın saldırıya uğradı

Raporda, 2018’den bu yana bin 564’den fazla kadının saldırıya uğradığı belirtilerek, Efrîn-Suriye İnsan Hakları Örgütü’nün bir raporunda, kadınların ve çocukların en az 290 keyfi gözaltında tutulması da dahil olmak üzere binden fazla kadının kaçırılması ve kaybolması suçlarının belgelendiği hatırlatıldı.
Buna göre 20 Ocak 2018-1 Haziran 2020 tarihleri arasında Türk devleti tarafından kaçırılan, katledilen ve QSD güçleri tarafından kurtarılan kadınların oranı şöyle:
* 2018’de 19 kadın kaçırıldı, 5’i öldürüldü, 1’i kurtarıldı
* 2019’da 50 kadın kaçırıldı, 4’ü öldürüldü, 17’si kurtarıldı
* 2020’de 30 kadın kaçırıldı, 5’i öldürüldü, 13’ü kurtarıldı

Zorla evlilikler yeniden devrede

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi demokratik sisteminin kurulmasından bu yana, uygulamaya giren kadın yasaları çerçevesinde şiddet eylemlerinin, zorla ve çocuk yaşta evliliklerin yasaklandığı da hatırlatılarak, işgal süreciyle birlikte kadınların haklarından mahrum bırakıldığı ve zorla çocuk evliliklerinin tekrar uygulamaya konulduğuna dikkat çekildi.

Talepler

Etnik soykırımın yasaklanması, kadınların katledilmesi ve demografya değişiminin önünün alınması için uluslararası örgütler ve aktivistleri sorumluluk üstlenmeye çağrı yapılan raporda, şu talepler sıralandı:
* Kuzey ve Doğu Suriye üzerinde uçuşa yasak bölgenin hemen uygulanmalı.
* İşgal altındaki Türk ordusunu ve ona bağlı tüm askeri grupları Suriye topraklarından çekmek için ciddi adımlar atılmalıdır.
* Türkiye-Suriye sınırında uluslararası bir barışı koruma gücünün konuşlandırılmalı.
* Türkiye’ye ekonomik yaptırımlar uygulanmalı ve Türkiye ile silah ticareti durdurulmalıdır.
* Kuzey ve Doğu Suriye’nin Özerk Bölgesi’ne insani yardım sağlamak için önlemler alınmalıdır.
* Sahadaki durumu izlemek için Türk işgali altındaki bölgelerdeki insan hakları örgütlerine anında erişim sağlanmalıdır.
* Soykırım ve femisid uygulaması derhal durdurulmalı ve Türk devleti ve müttefiki cihatçı gruplar adalete teslim edilmelidir.
* Kuzey ve Doğu Suriye’de insan hakları ihlallerinin hesabını sormak ve savaş suçlarını belgelemek için uluslararası bir mahkeme kurulmalıdır.”

HABER MERKEZİ

 

Kaçırılan, katledilen kadınlar

Komite raporunda, işgalci Türk devleti ve paralı katil çeteleri tarafından kaçırılan ve katledilen kadınlara dair şu bilgiler paylaşıldı:

* Şihalı Zilux Mihemed Hesen Daxeli (60), 3 Mart 2018’de silah mermileriyle katledildi.
* Şare’nin Derwîş köyünden Malik Nabih Xelil Jumah (16), 23 Mayıs 2020’de kaçırıldı. Kaçırıldıktan 15 gün sonra işgal altındaki diğer bir kent olan Azez’in Firiziye köyü yakınlarında katledilmiş halde bulundu.
* Tolîn Biro (16), 22 Ekim 2018’de eşi ve çocuğuyla birlikte Türk devletinin döşediği mayın sonucu yaşamını yitirdi.
* Kemar köyünden Êzîdî Nargez Dadu (23), 17 Kasım 2019’da taranarak katledildi. Nargez’in bedeninde 10’dan fazla mermi izine rastlandı.
* Fatima Kane (80) Şia’ya bağlı Haikaja köyündendi. Nisan 2020’nin son günlerinde köye gelen çeteler tarafından işkence ardından boğularak katledildi.
* Burc Ebd Elo köyünü Kasım 2018’de talan eden Türk ordusu, Aisha Henan’ı (80) boğarak katletti, oğlunu ise gözaltına aldı.
* Şerawa’nın Cilbira köyünden Hediya Ehmed Murad, saldırılar nedeniyle Kuzey Kürdistan’a geçmek istediği anda Türk askerleri tarafından katledildi.
*Horiya Mohemed Bekir (74) ve eşi, 6 Eylül 2019’da işkence ettikten sonra katletti, evini de talan etti.
* Şeran ilçesine bağlı Meydankê köyünde eşiyle birlikte yaşayan 22 yaşındaki Valentina Mustafa Hasan, 2018 başlarında Idlîb’e kaçırıldı, cinsel ve fiziksel şiddete maruz kaldı. Akibeti hala bilinmiyor.
* Estirvan Esed Hesen, 20 Mayıs 2018’de iki çocuğuyla birlikte Kefer Sefra’dan kaçırıldı.
* 18 yaşındaki Erbil Hesen, yaşadığı Kodele köyünden 25 Haziran 2019’da kaçırıldı.
* Mabata’ya bağlı Cumazno’dan Ghalia Daoud, 24 Temmuz 2019’da kaçırıldı.
* Leyal Xalid Dêrî (17) ve Beyan Xezwan Hemo (16), 24 Eylül 2019’da okula giderken yolda kaçırıldı.
* Şeran’ın Maraske köyünden Sara Abdullah Muhammad Ali (16), Eylül 2019’da bir polisin yardımıyla Levent Front adlı bir Türk çetesi tarafından kaçırıldı. ’Terörizm’ suçlamasıyla 6 aydan fazla zindanda kaldı. Ağır işkence ve tacizlere maruz kaldı. Ailesinin 3 milyon Suriye lirası ödemesi karşılığında serbest bırakıldı.
* 31 Mayıs 2020’de Silvana Abdelrahman Qara Gul’un (45) Eşrefiyê’deki evine giren silahlı çeteler, onu bilinmeyen bir yere götürdü.
* Fexiru köyünden 19 yaşındaki Êzîdî bir kadın olan Laura Hassan, 11 gün zindanda tutuldu, psikolojik işkencelere maruz kaldı, müslümanlığa zorlandı.
* Efrîn Hastanesi’nde hemşire Haifa Al-Jasem, bir Arap olarak Özerk Yönetim için çalıştığı suçlamasıyla kaçırıldı.
* Bilbil’e bağlı Quzilbash köyünden Nadia Hassan Suleiman (20), 2018’de kaçırıldı.
* Lonjin Mihemed (24) ve Rojîn Mihemed (19) adlı kardeşler, Mabata’nın Dumlia köyündeki evlerinden kaçırılalı iki yıldan fazla oluyor.
* Rokan Manla Mihemed (27) Efrîn’e bağlı Jougeh köyünden 6 Eylül 2018’de, eşi, erkek kardeşi ve babasıyla birlikte kaçırıldı.
* Arin Dli Hesen (21), Şêrawa’da 27 Şubat 2020’de kaçırıldı, Al-Hamzat zindanlarında tutuluyor.
* Newroz Anwar Bakr (17), Mabata’nın Reca köyünden kaçırıldı. 1 Haziran 2020’de serbest bırakıldı.
* Roshan Amouna Mohamed Amin (35) Mabatli’nın Dargirê köyünden, eşi ve birkaç akrabasıyla birlikte kaçırıldı.
* Roya Mustafa (15) Kasım 2019’da kaçırılıp zindana konuldu, ağır işkencelere maruz kaldı.
* Zaleekha Othman (20) Raco’nun Hassan köyünden kaçırılıp fiziki ve tecavüz işkencesine uğradı. 10 gün sonra tecavüzden kaynaklı yaraları dolayısıyla Idlîb hastanesine kaldırıldı.
* Aisha Xalil Kadro, 17 Şubat 2020’de kaçırıldı. Akibeti bilinmiyor.
Fatima Mihemed Hassan (22) Ma’rat Massarin yakınlarında 27 Mart 2020’de kaçırıldı.
* Cindirêsê’ya bağlı Celem köyünden Hêvin Xeyal More (17), kendisiyle evlenmek isteyen bir Al Feyleq Alxham’a bağlı çeteyi reddedince kaçırıldı.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.