Koşullar zor, hijyen yok

Kadın Haberleri —

Deprem bölgesinde hamile kadınların sağlığı takip edilemiyor

Deprem bölgesinde hamile kadınların sağlığı takip edilemiyor

  • TTB doktorlarından Seda Kuzucu ve Kadın Savunma Ağı’ndan Esma Çağlar, deprem bölgesinde hamile kadınların sayısının fazla olduğunu, giderilemeyen hijyen sorunlarının ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını ve artçı depremlerin strese neden olduğunu belirtti.

Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde 11 kentte ağır yıkım yaşandı. Peşi sıra yaşanan sel ve fırtına ise zaten zor olan yaşam şartlarını daha da ağırlaştırdı. Özellikle kadın ve çocuklar için yaşamın zorlaştığı deprem bölgesinde Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) yayımladığı rapora  tahmini olarak 226 bin hamile bulunuyor. Hijyen sorunun devam ettiği deprem bölgesinde kadın sağlığında ciddi sorunlar yaşanıyor. 

Konuya ilişkin Cumhuriyet gazetesine konuşan kadın dernekleri ve doktorlar durumun ciddiyetine dikkat çekiyor. 

Tuvalet sorunundan dolayı su tüketemiyor

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kadın Sağlığı Kolu’ndan doktor Seda Kuzucu, “Kadın sağlığı şu an deprem bölgesinde büyük sorun. Gebe sağlığı ise daha büyük sorun. Çok fazla gebe var. Barınma ve tuvalet sorunu çözülememiş durumda. Bu büyük bir sıkıntı. Ben gebeyi muayene ettiğimde bol su tüketmesi gerektiğini söylüyorum. Ancak bana tuvalet sorunundan dolayı su içemediklerini söylüyorlar” dedi.

Gebe kadının durumu takip edilemiyor

Kronik hastalığı olan hamile kadınların durumlarının takip edilemediğini ifade eden Kuzucu, “Gebelik zaten enfeksiyona zemin hazırlayan bir süreç. Bu barınma koşulları ve beslenme koşullarıyla kötü bir hal alıyor. Yine hem gebelik için hem de hemen doğum sonrası dönem için bunlar sıkıntılı şeyler. Rutin kontrole gelen bir gebeye, süreç hakkında bilgi veriyorduk. Ancak gebeler gittikleri hastanelere bazen bir daha gidemiyorlar. Kronik hastalık gibi gebelik gibi süreçlerde takibe ihtiyacı olan insanların işi çok zor şu an orada” diye belirtti. 

Artçılar stresi arttırıyor

Kadın Savunma Ağı’ndan Esma Çağlak ise yaptığı bilgilendirmede şunları kaydetti: “Hamile kadın sayısı bölgede çok fazla. Son dönemde TTB’nin kadın sağlığı çadırı var. Orada kadın doğumcu oluyor. Orada biraz doğrudan destek alabiliyorlar. Bizler de gittiğimiz çadırlarda sağlık sorunları olup olmadığını soruyoruz. Ancak bunun bir de psiko-sosyal kısmı var. Hamile olmak bu koşullarda çok zor. Artçılar devam ediyor ve kadınlar bu durumdan dolayı stres yaşıyor.”  Çağlak deprem bölgesindeki ağır yaşam koşullarına dikkat çekerek tuvalet ve banyoya erişimin zor olduğunu ifade etti.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.