Kötülük için ekip

11 Mayıs 2022 Çarşamba - 18:30

Zozan Öner

Zozan Öner

  • Şakran Cezaevi’ndeki kardeşi Cihan Öner’i ziyarete giden Zozan Öner, cezaevinde baskıların sistematikleştiğini, sırf kötü muamele için ise özel bir ekip oluşturulduğunu paylaştı. 

Baskıların en yoğun yaşandığı cezaevlerinden biri de Şakran Kadın Kapalı Cezaevi. Yaklaşık 7 yıldır cezaevinde olan Cihan Öner’i açık görüşün yapıldığı 6 Mayıs günü ziyarete giden kardeşi Zozan Öner, kardeşinin yaşadıklarını ve izlenimlerini, Jinniws’ten Melike Aydın’a anlattı. 

Pantolunun çıkarması istendi

 Cezaevi girişinde iki defa x-ray cihazında sinyal vermemesine rağmen görüş odasına girişte bulunan üçüncü x-ray cihazı üzerinde metal olduğu gerekçesiyle sinyal verdiğini söyleyen Zozan Öner, gardiyanların kendisinden pantolonunu çıkarmasını istediklerini aktardı. Öner, şöyle devam etti: “Bir türlü görüş alanına giremedim. Üzerimde metal yoktu. Gardiyan pantolonu verdiler. Cebinde kullanılmış maskeler olan kirli bir erkek gardiyan pantolonuydu. Ben buna nasıl girebilirim dediğimde gardiyanların bana verdiği cevap ‘biz terzi değiliz’ oldu. O kadar büyüktü giydim ama iç çamaşırım görünüyordu. Sonra sorunun pantolondan kaynaklandığı anlaşılınca tekrar pantolonunu giyebilirsin, dediler. 5 gardiyan benimle bir pantolon için mücadele etti. İki x-ray cihazında ötmeyen pantolon üçüncü x-ray cihazında neden ötüyor?” 

Görüş hakkı gasp edildi 

 X-ray cihazında kasıtlı olarak sinyal vermesinin sağlandığını kaydeden Öner, “Erkek gardiyan pantolonu, kullanılmış, büyük beden ve iç çamaşırım erkek gardiyanlar gördü. Gardiyan üzerini çek diye uyarıyordu, çekecek bir tarafı yok çok büyüktü. Kameralar görüyordu. Cebimde kullanılmış peçete vardı. 45 dakikalık görüşte 15 dakikam bu nedenle harcandı ve 15 dakika geç çıkacağım söylenmesine rağmen gerçekleşmedi. ‘Sizin şanssızlığınız’ dediler. Sorunun nereden kaynaklandığını kendileri de biliyorlardı. Zaten yanımda çocuğum da vardı, 15-20 dakika ancak görüşebildik” şeklinde konuştu. 

Battaniyelerin üzerinde yatıyor

 Koğuşlarda bulunan 32 tutsağa sadece 15 kişilik yemek ve ekmek verildiğini dile getiren Öner, “İradelerini açlıkla da sınıyorlar. Yeterli sayıda yatak yok. 17 ranza var, ikişer kişi yatıyorlar. Geri kalanlar ise battaniyeler üzerinde yatıyor. Bu, insanlık dışı bir muamele. Her defasında talepleri reddediliyor. Havalandırma saatleri yetersiz. Cezaevinin şartlarına göre karanlık basmadan havalandırmalar kapatılmamalı ama saat 18.00’de kapatılır. Havasız, insanlık dışı bir ortamda yaşıyorlar” dedi. 

Kebire Keleş özel ekibi

Tutsakların birbirinden uzak koğuşlarda tutularak iletişimlerinin kesilmesinin hedeflendiğini belirten Öner, şunları paylaştı: “Bu bir tecrit. Tutsaklar ayrı koğuşlarda yan yana kalmak istiyor. Her hafta sıkı aramalar yapılıyor. Başgardiyan Kebire Keleş, düşman gibi. Ekip oluşturmuş, sistematik olarak mahkumlara baskı yapıyor. Ben cezaevine girerken sorun yaşıyorum, içeride ablam sorun yaşıyor. Gelen bütün arkadaşların şikayetleri, dilekçeleri aynı.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.