Kurgulanmış bir cinayet!

Kadın Haberleri —

Sürmi İnce

Sürmi İnce

  • Sürmi İnce, 7 yıl önce ot biçen çocuklarına yemek götürürken Türk askeri Ali Dalgıran tarafından katledildi. AYM’ye taşınan cinayete ilişkin savunma sunan Adalet ve İçişleri bakanlıkları, kurgu bir senaryo hazırlayarak, bölgede çatışma çıktığını iddia etti. Katilin ise cezası indirildi ve halen görev başında.

Colemêrg’in Gever ilçesine bağlı Xirvate (Büyükçiftlik) beldesinde 18 Temmuz 2016 tarihinde ot biçen çocuklarına yemek götüren Sürmi İnce'nin (55) katledilmesiyle ilgili açılan dava, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşındı. Tutuksuz yargılanan uzman çavuş Ali Dalgıran hakkında, "Bilinçli taksirle öldürmek" suçlamasıyla verilen 3 yıl 10 ay 20 gün cezanın Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi’nde kesinleşmesinin ardından avukatlar, hem Yargıtay’a hem AYM’ye başvuru yaptı. Yapılan başvurunun ardından AYM’nin istemi üzerine Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı savunma gönderdi.

Kurgulanmış savunma: Devletin kusuru yok

Adalet Bakanlığı, İnce’nin katledildiği yerde çatışmanın yaşandığını, İnce’nin ölümünden kısa bir süre sonra emniyetin bölgede inceleme yaptığını ve örgüte ait malzemeler bulunduğunu iddia etti. Ancak İnce’nin öldürüldüğü sırada çatışmanın 6 kilometre uzaklıkta olan bir bölgede olduğu, emniyetin hiçbir şekilde söz konusu olay yerinde inceleme yapmadığı ve örgüte ait eşyaların ise olayın yaşandığı yerden bir saat uzaklıkta bulunan bir bölgede bulunduğu ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı ise hiçbir kusurlarının olmadığını, alanda çatışma yaşandığını ileri sürdü.

İçişleri Bakanlığı, AYM’ye gönderdiği savunmada, “Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı personeline örgüt mensuplarınca uzun namlulu silahlarla ateş açılması sebebiyle kobra aracı ile bölgeye hareket edildiği, karşılaşılan kalabalığa dağılmaları konusunda uyarı yapıldıktan sonra duyulan silah sesleri ve başvurucuların 20 metre kadar gerisinde kaçan kişilerin görülmesi üzerine ateş açıldığı ve maktulün bu esnada yaralandığı anlaşılmaktadır” iddiasında bulundu.

Kasten ateş açılmamış!

Askerlerin ateş açma nedeninin koruma ve savunma amaçlı olduğunu savunan bakanlık, “Bölgenin örgüt mensuplarının barınma ve eylem yapma faaliyetleri açısından elverişli bir bölge olması, karakol hizmet binası ile Yüksekova-Hakkari Devlet Karayolu arasında bulunan ve karakolun kulanım alanında olan yolun Mayın/EYP yerleştirilme hassasiyetinin üst seviyede olması hususları ve olaydan hemen önce yol kontrolü yapan personele ateş açılması sonucunda olayın gerçekleştirildiği değerlendirildiğinde; fiilin kasten işlenmesinin mümkün olamayacağı ve tamamen koruma/savunma amaçlı hareket edildiği değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verdi.

Hiçbir çatışma izi yok 

Adalet Bakanlığı ise gönderdiği savunma yazısında, tüm raporların tutulduğunu ve olay yeri incelemenin yapıldığını iddia etti. Sürmi İnce’nin katledildiği yerde çatışmaların yaşandığını iddia eden bakanlık, İnce’nin 20 metre gerisinde kaçan kişilerin görülmesi üzerine ateş açıldığını, söz konusu bölgede yapılan inceleme örgütsel materyaller bulunduğunu savundu. Ancak söz konusu tüm raporlarda olayın yaşandığı yerde çatışmanın yaşanmadığı, çatışmanın yaşandığı yerin bölgeye 6 kilometre uzaklıkta olduğu ve bölgede örgütsel hiçbir materyal ve yaşam malzemesine ulaşılmadığı da ortaya çıktı.

Tutsak oğlunu bahane ettiler

Yapılan başvuruların en önemli noktalarından birinin dosyada tanık olarak yer alan bir askerin, “Arazide bulunan bir şahsı tanıyordum, o da Hasan İnce idi. Bu şahsın oğlu olan kişi terör örgütü üyesi olmaktan 4-5 ay öncesinde tutuklanmıştı” şeklindeki iddiası oldu.

6 kilometre uzaklıkta çatışma 

Bakanlık, askeri personellerin başvuruculara ve katledilen yakınlarına “burayı terk edin” şeklinde uyarı yaptığının da asılsız olduğu ortaya çıktı. Kamera görüntülerinde olayın 5-6 saniye içerisinde olduğu ve 60 metre uzaklıktan İnce’ye ateş edildiği de raporlara yansıdı. Adalet Bakanlığı, aynı gün İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından olay yeri incelemesi gerçekleştirildiğini iddia etti ancak olay yerinde hiçbir incelemenin yapılmadığı, söz konusu olay yeri incelemesinin ise İnce’nin öldürüldüğü yerin 6 kilometre uzağında bulunan ve çatışmaların yaşandığı yerde yapıldığı kayıtlara geçti.

Olay yeri keşfi eksik

Bakanlıkların savunmalarını değerlendiren Sürmi İnce’nin oğlu avukat Bünyamin İnce, “Mahkeme hiçbir şekilde etkin bir soruşturma yürütülmedi. Dosyada olay yeri keşfi bile eksik. Biz bu dosyanın AYM’de bozulacağını düşünüyoruz. Cezasızlık politikasının devreye girmemesi ve kararın bozulması, askerlerin yargılanması gerekiyor. Burada adalet sağlanmadığı durumda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) hak ihlali vereceğini düşünüyorum” dedi.

Dava aşamasında ne oldu?

12 çocuğu olan 55 yaşındaki Sürmi İnce, Colemêrg’in Gever ilçesine bağlı Xirvate Beldesi'nde 18 Temmuz 2016 tarihinde ot biçen çocuklarına yemek götürdükten sonra dönüş yolunda askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi. Askerler, "örgüt mensubu gördük" iddiasıyla geldikleri yerden hiçbir şey olmamış gibi karakola geri döndü ve İnce'ye herhangi bir müdahalede bulunmadı. Eşinin de aralarında bulunduğu yakınları tarafından bir kamyonetle Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırılan İnce, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

İnce'nin katledilmesiyle ilgili gözaltına alınıp tutuklanan uzman çavuş Ali Dalgıran, 25 Temmuz 2016 tarihinde mahkemenin tensip kararıyla tahliye edildi. Dalgıran hakkında “olası kastla öldürme” suçundan dava açıldı. Ancak bu suçlama yargılama aşamasında "taksirle öldürme" olarak değişti.

Askerleri tanık yaptılar

Olay sırasında bölgede bulunan emir-komuta zincirindeki diğer askerler hakkında ise soruşturma başlatılmadı. Aksine karakol komutanının da aralarında bulunduğu askerler, mesai arkadaşları hakkında “tanık” sıfatıyla ifade verdi. İnce'nin avukatları, her ne kadar “Aralarında hiyerarşik ve mesleki bağ ve dayanışma olan kişilerin bağlı oldukları karakolda ifadelerinin alınması açıkça hukuka aykırıdır" şeklindeki itirazları reddedildi.

‘Olumlu davranış’tan ceza indirimi

Sanık Dalgıran hakkındaki yargılama, 5'nci duruşmada karara bağlanıp, "taksirle öldürme" suçundan 4 yıl hapis verildi. Bu ceza da sanığın yargılama sürecindeki olumlu davranışları dikkate alınarak, 3 yıl 4 aya indirildi. Sadece ilk duruşmaya katılan Dalgıran hakkında, "olumlu davranış" sergilemesinden cezai indirimine gidildi.

Mahkemenin gerekçeli kararında, olayın yaşandığı bölgeye dair herhangi bir yasak kararı bulunmamasına rağmen "yakın ve somut tehlike” ile "bölgenin teröre müzahir bir alan" gerekçeleri öne sürüldü.  

Sanık halen görevde 

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi, kararı sanık lehine bozdu. İstinaf mahkemesi, sanık Dalgıran'a verilen cezayı "fazla" bularak, dosyayı yeniden yerel mahkemeye gönderdi. Yeniden başlayan yargılamada, Dalgıran’ın Denizli'de halen Uzman Çavuş olarak görev yaptığı ortaya çıktı. Dalgıran, savunmasında "Herkes hata yapabilir" diyerek kendini savundu.  

Mahkeme, sanık Dalgıran hakkında açılan davada “iyi hal” indirimine giderek, 3 yıl 10 ay 20 gün ceza verdi. İstinaf kararı 22 gün içerisinde onadı. Avukatlar karara karşı hem Yargıtay hem AYM’ye başvurdu.

MAZLUM ENGİNDENİZ - MA/HAKKARİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.