Kürtçe konuşan avukata asker saldırısı

Ahmet Atış

Ahmet Atış

  • Gözaltına alınan müvekkilleri ile Kürtçe konuşan ÖHD üyesi Ahmet Atış, karakol komutanı olduğunu belirten kişi ve askerlerin hakaret ve fiziki saldırısına maruz kaldı. Darp raporu alan Atış, suç duyurusunda bulundu.

Gözaltına alınan müvekkilleri ile Kürtçe konuştuğu için Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Ahmet Atış, Urfa Organize Sanayi Bölgesi Jandarma Karakolu komutanı ve 4-5 askerin hakaret ve fiziki saldırısına maruz kaldı.

Baskı, tehdit ve işten çıkarılmalara karşı 12 gündür iş bırakma eylemi gerçekleştiren Özak Tekstil işçileri, eylemlerinin 10. günü olan 6 Aralık 2023’te jandarma tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan müvekkilleri için Urfa Organize Sanayi Bölgesi Jandarma Karakolu’na giden Atış, ifade işlemleri tamamlandıktan sonra müvekkilleri ile Kürtçe sohbet etti. Bunun üzerine “İdari İşler” isimli odada bulunan kolluk personeli, Atış’ın müvekkilleri ile Kürtçe konuşmasına  “Anlamıyorum, Türkçe konuşun” diyerek tepki gösterdi.  

Kime şikayet ediyorsan et

Müvekkili ile yaptığı görüşmenin yasal mevzuatını hatırlatan Atış, karakol komutanı olduğunu beyan eden ve üzerinde askeri kamuflaj bulunan bir kişi ile yine askeri kamuflajlı 4-5 kişinin hakaret ve fiziki saldırısına maruz kaldı. Atış, ”Kime şikayet ediyorsan et" denilerek küfür ve hakaretler eşliğinde fiziki saldırıya maruz kaldı. Olaylar, Atış’ın müvekkilleri ve meslektaşlarının gözlerinin önünde cereyan etti. 

Suç duyurusunda bulundu

Yaşananları meslektaşları ile birlikte tutanak altına alan Atış, Urfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi’ne giderek darp raporu aldı. Atış saldırıyı gerçekleştiren kişiler hakkında Urfa Cumhuriyet Başsavcılığına “Kasten yaralama, hakaret ve görevi yaptırmama” nedenlerinden kaynaklı suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde, karakol içinde yer alan kamera kayıtlarının incelenerek şüphelilerin kimliklerinin tespit edilerek cezalandırılması talep edildi. URFA

 

*****

Gençlik Sözcüsü’ne işkence

HEDEP Gençlik Meclisi Sözcüsü Edanur İbrahimoğlu, gözaltına alındığı sırada polis şiddetine maruz kaldı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Gençlik Meclisi Sözcüsü ve partinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Edanur İbrahimoğlu, önceki gün İstanbul'da yapılan basın açıklaması sırasında polis şiddetine maruz kaldı. İbrahimoğlu'nun gözaltında da saldırıya uğradığı belirtildi. 

Partinin X hesabı üzerinde yapılan paylaşımda, "İşkenceleriniz bizi yıldıramaz. Bu saldırılarınız partimizden ve Gençlik Meclisimizden korktuğunuzun kanıtıdır. İnsanlık suçu olan işkencelerin hesabını er ya da geç vereceksiniz" denildi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.