Kürtçe müziğe yasak

10 Nisan 2022 Pazar - 17:45

Şemdin Şahin

Şemdin Şahin

  • Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde gardiyanlar, Newroz Bayramı’nda Kürtçe şarkı söyleyen tutsakları “yasak” diye uyararak, fiziki şiddet ve disiplin cezalarıyla tehdit etti. 

  Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Amed Şubesi Cezaevleri Komisyonu, geçtiğimiz hafta Elazığ, Malatya, Erzincan, Diyarbakır, Erzurum ve Bayburt cezaevlerini ziyaret ederek, tutsaklarla yaşadıkları sorunlara dair görüştü. Sosyal aktivitelerin kısıtlanması, Kürtçeye yönelik yasaklar ve kötü muamele gibi hak ihlalleri gündeme geldi. Komisyon üyelerinden avukat Şemdin Şahin, yaptıkları görüşmelere dair konuştu. Av. Şahin, çeşitli ihlallerle tutukluların cezaevlerinde tecrit edilmek istendiğini ifade etti. Hak ihlallerinin yoğun yaşandığı cezaevlerinin başında gelen Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ndeki son duruma değinen Şahin, burada işkenceye varan uygulamaların olduğunu kaydetti. Şahin, 25 Mart’ta yaşanan olayı şu şekilde aktardı: “Bir mahpus hastane dönüşü sırasında ‘karantina’ adı altında tecrit ediliyor. Karantina odasına geçen mahpusun eşyaları X-RAY cihazından geçirilmek isteniyor. Bu durumun hukuki olmadığını dile getirmesi sonrası baş gardiyanın fiziki şiddetine maruz kalıyor. Tutuklu darp raporu almak için idareye dilekçe veriyor, ancak dilekçeye rağmen hastaneye götürülmüyor.”

Başgardiyan istediğini yapabilirmiş

Olaydan sonra baş gardiyan ile 10 gardiyanın siyasi tutsakların bulunduğu odaya girerek, üç tutsağı yerlerde sürüklediği ve farklı bir odaya götürdüğünü aktaran Şahin, “Baş gardiyan, ‘Ben istediğime istediğim şeyi yaparım, bana kimse bir şey yapamaz, istediğiniz yere başvurabilirsiniz’ gibi tehditler savuruyor. Yine gardiyanlar odalara girdiğinde askeri nizam dayatmasında bulunuyor” bilgisini paylaştı. Tutsakların, aralarda boşluk kalacak şekilde farklı odalara alındıklarını aktaran Şahin, gardiyanların bu duruma “Genelge Ankara’dan geldi” gerekçesi gösterdiğini kaydetti. 

 Gardiyanların, Newroz sabahında Kürtçe şarkı söyleyen tutsakları “yasak” diye uyardıklarını ifade eden Şahin, ayrıca fiziki şiddet ve disiplin cezalarıyla tehdit edildiğini aktardı. 

Cezaevinde yaşanan hak ihlallerine dair hazırladıkları raporu gerekli mercilere ilettiklerini ve suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Şahin, şunları söyledi: “Ancak herhangi bir dönüş ya da bir cevap verilmiyor. Bu durum sorumluların korunması anlamına geliyor. Böylece gardiyanlar da bundan güç alarak işkence ve hak ihlallerine devam ediyor. Sokak ortasında öldürülen Kürt çocuklarının failleri nasıl cezasızlıkla ödüllendiriyorsa ezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı da aynı cezasızlık politikasını sürdürüyor. Her ne olursa olsun işkencede zaman aşımı diye bir şey olmaz. Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dair çalışmalarımıza devam edeceğiz. Elbet bir gün bu dosyalar raflardan inecek.” 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.