Kürtçe konuşan tutsağa ceza

12 Ocak 2021 Salı - 19:02

  • Tokat Çamlıbel T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Fırat Dari’ye, annesiyle telefondaki Kürtçe konuşması “şifreli” olarak kabul edilerek, bir aylık telefonla görüşme yasağı verildi. 

Nusaybin davasında 6 yıldır tutuklu bulunan Fırat Dari, 4 Ocak günü annesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, Kürtçe konuştu. Kürtçe konuşması nedeniyle disiplin soruşturması başlatıldı. Soruşturmada, söz konusu ifadenin şifreli bir konuşma olduğu öne sürülerek Fırat Dari’ye bir aylık telefonla görüş yasağı cezası verildiği dile getirildi. 

Fırat Dari, önceki kardeşi Ahmet Dari ile yaptığı telefon görüşmesinde şunları söyledi: “Geçen hafta annemle yaptığım telefon görüşmesi sırasında anneme; ‘rewşa Amedê çawaye?’ demem üzerine, annem; ‘başe, barane’ demesi, şifreli bir konuşma olduğu kanaati uyandırmış cezaevi idaresinde. Bu yüzden bana, bir ay telefon yasağı cezası verildi. Ne zaman uygulayacaklarını bilmiyorum.” 

Açlık grevinin 9. grubunda yer alan Dari, “Taleplerimiz yerine getirilene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bu konuda halkımızdan gereken desteği vermesini bekliyoruz” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.