Kürtler yok, sonuç da yok

Dünya Haberleri —

26 Ocak 2021 Salı - 17:02

  • Suriye Anayasa Komitesi toplantılarında ilerleme sağlanamıyor. Türk devleti, Rusya ve Şam’ın baskıları yüzünden Kuzey-Doğu Suriye’nin temsilcilerin toplantıya dahil edilmiyor. Suudi Arabistan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada komite çalışmaları için verdiği fonu kestiğini açıklamıştı. 

Şam yönetimi, Şam ve Ankara’ın desteklediği sivil toplum kuruluşları ve Türk ordusu bünyesindeki çeteleri temsilen 15'er kişiden oluşan anayasanın yazımından sorumlu "Küçük Grup" üyeleri Cenevre'de ikinci gün toplantıları için bir araya geldi. İkinci gün oturumlarına BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen başkanlık etti. Toplantılar, salgın nedeniyle basına kapalı gerçekleştiriliyor.

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen'in Sözcüsü Jennifer Fenton, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, toplantıların gündeminin iş tanımı ve temel iç tüzük doğrultusunda "anayasanın temel ilkeleri" olduğunu aktardı.

Fenton, Özel Temsilci Pedersen'in 29 Ocak'ta görüşmelere ilişkin basın toplantısı düzenleyeceğini belirtti.

Toplantılarda çetelerin eşbaşkanlığını Hadi el Bahra, rejimin eşbaşkanlığını ise önceki anayasayı hazırlayan komitede de yer alan Ehmed El-Kizberi yürütüyor.

Çete başı Bahra, görüşmelere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada,  “Bu turun en önemli özelliği, tüm tarafların anayasa sürecine karşı tutumunu uluslararası kamuoyuna gösterecek olmasıdır. Sürecin ilerlemesini engelleyen, yoluna engeller koyan ve görevini tamamlamasını engelleyen tarafları en kısa zamanda gösterecektir. Anayasa Komitesi ihtisas alanını uygulamaya koymazsa ve kısa süre içerisinde somut neticeler alınmazsa sürecin devam etmesi mümkün olmaz" dedi.

Kaynaklar, Ehmed El-Kizberi’nin oturumlara ilişkin öneri ve mekanizmayı değerlendirerek Anayasa’nın temel yöntemini reddettiğini belirtti.

Türk devleti, Rusya ve Şam’ın baskıları yüzünden Kuzey-Doğu Suriye’nin temsilcilerin toplantıya dahil edilmiyor. Suudi Arabistan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada komite çalışmaları için verdiği fonu kestiğini açıklamıştı. 

Suriye Anayasa Komitesi toplantıları Cuma günü sona erecek.

Pedersen, 22 Ocak'ta düzenlediği basın toplantısında, taraflara artık anayasayı yazmaya bir yerden başlamaları çağrısında bulunmuştu. CENEVRE

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.