Kürtlere basın özgürlüğü yok mu?

Yurt Dışı Haberleri —

Brüksel eylem

Brüksel eylem

Kürt basını Belçika Adalet Sarayı önünden seslendi:

  • Medya Haber ve Stêrk TV’ye Belçika polisinin gece yarısı yaptığı baskın Adalet Sarayı önünde protesto edildi. Avrupa Gazeteciler Federasyonu ve Flaman Gazeteciler Sendikası protestoyu destekleyip, ‘basın özgülüğünün böyle zamanlar içindir’ hatırlattması yaptı.
  • Medya Haber sunucusu Heval Arslan, basıkının Türkiye’nin teşviki, Fransa’nın talebi ile gerçekleştiğini hatırlatıp, “Basın özgürlüğü tüm ülkeler için var ancak Kürt basını için özgürlük yok. Biz Erdoğan'ın suçlarını teşhir etmeye devam edeceğiz” dedi. 
  • Stêrk TV Kirmanckî editörü Sebahattin Gültekin: “Avrupa demokrasisi ve adaleti sınıfta kaldı. Siyasi ve ekonomik çıkarlar sonucu bu saldırılar gerçekleşti. Avrupa Parlamentosu burada ve bu saldırılara karşı durmalıdır. Yılmayacağız, sinmeyeceğiz. Herkes haber alma hakkına sahip çıkmalıdır."

Belçika polisinin Medya Haber TV ve Stêrk TV stüdyolarını basarak, yayın cihazlarına zarar verişi, kapıların kırılması Brüksel'de bulunan Adalet Sarayı önündeki Poel Art Meydanı'nda protesto edildi. Kürt basın emekçilerinin çağrısı ile düzenlenen eyleme Medya Haber ve Stêrk TV çalışanları, sivil toplum örgütleri, Belçika basını, basın sendikaları, özgür basın emekçileri, Kürt Siyasetçi Emin Pencwini, KCDK-E Eşbaşkanı Engin Sever, NAV-BEL üyeleri, KNK üyesi Nilüfer Koç da katıldı.
Eyleme televizyon binasında polislerin kırdığı kapılar ile kameralar da getirildi. Eylemde Flamanca, İngilizce ve Fransızca "Kürtlere basın özgürlüğü yok mu", "Kürtleri susturamazsınız" ve "Özgür basın susturulamaz" yazılı pankartlar açıldı. Haber alma özgürlüğünün bu saldırı ile sekteye uğratılmak istendiğine, haber kaynaklarının açıklanamayacağına dikkat çekilen eylemde saldırı motivasyonunda Türk devletinin izlerine dikkat çekildi.

 

 

Suçluları teşhir etmeye devam

Medya Haber TV emekçisi Heval Arslan protesto gösterisinde yaptığı konuşmada: "Yaklaşık 200 polis baskın yaptı, bulunduğumuz kasabanın yolları kapatıldı, kimse yaklaştırılmadı. Polis saldırganca  kapılarımızı, ekipmanlarımızı kırdı. Anahtarlar olmasına rağmen 98 dolap ve 41 kapımızı kırdı. Bilgisayarlarımıza el konuldu. Stüdyomuzdaki ekranımız kırıldı. Özgür medya Türkiye için büyük bir tehlike! Bu saldırı Türkiye'nin baskısı ve Fransa'nın talebi ile gerçekleşti. Biz bu saldırıları kabul etmiyoruz. Basın özgürlüğü tüm ülkeler için var ancak Kürt basını için özgürlük yok. Biz Erdoğan'ın suçlarını teşhir etmeye devam edeceğiz. Biz gerçekleri halka söylemeye devam edeceğiz" dedi.

Belçika Sosyalist Parti'den Maxime Ramirez de Fransızca konuşmasında saldırıları kınadı.

Rishi Sing Belçika Barış Aktivisti de İngilizce konuştu, Kürt televizyonlarının hedef alınmasına tepki gösterdi.

Maurice Kohn-Belçika Barış Aktivisti de "Basın özgürlüğü herkes için önemlidir" mesajını verdi.