Kürt'ün çadırına da tahammülleri yok

Diaspora Haberleri —

3 Ekim 2021 Pazar - 15:45

.

.

 • Strasbourg’da düzenlenen “Öcalan’a Özgürlük” mitingi ardından St.Maurice kilisesi önünde çadır eylemi düzenlemek isteyen eylemcilere Fransız polisi hiddetle saldırdı. 
 • KCDK-E saldırıya tepki gösterdi, “Kürt halkının bir demokratik eylemine tahammül gösterilmemiştir” diyerek bu zihniyetin antidemokratik güçlere hizmet anlamına geldiğini belirtti.  

 

JİYAN ELMA/STRASBOURG

 • Kürdistanlılar ve dostlarının, Öcalan’a yönelik tecrit ve özgürlüğünün sağlanması için yıllardır yılmadan, yorulmadan eylem düzenlendiği Fransa’nın Strasbourg kentinde bu kez “Öcalan İçin Harekete Geç” sloganı ile bir miting düzenlendi. Miting sonrasında tecrite dikkat çekmek amacıyla bir ay boyunca sürecek çadır eylem düzenlenmek istendi. Ancak Fransız polisi, bütün hiddetiyle eylemcilere saldırdı, çadırları dağıttı.
  Avrupa’nın birçok ülkesinden Kürtler ve dostları, Fransa’nın Strasbourg kentinde “Öcalan İçin Harekete Geç” sloganı ile Avrupa Konseyi (AK) binası önünde bir miting düzenledi. 14 enternasyonal kurumun katıldığı mitingde ortak ses “Öcalan’ın Özgürlüğü” oldu. 
  Temel talepler ise şunlardı:
   1- Abdullah Öcalan ve İmralı’da diğer tutukluların derhal CPT, avukat ve aileler ile görüşmelerinin sağlanması ve tecrit uygulamalarının sonlandırılması,
  2- AİHM, Avrupa Konseyi ve BM’nin Türkiye’ye, mevcut gözaltı rejiminin BM Siyasi Tutuklulara Uygulanacak Muameleye İlişkin Asgari Standart Kuralları’na (Nelson Mandela Kuralları) aykırı olması nedeniyle yaptırım uygulaması, 
  3- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, icra yetkisinin sağladığı yaptırım gücünü kullanarak Öcalan'ın özgürlüğünü amaçlayan siyasi adımları derhal atması.

Kartal: Görevlerinizi yerine getirin
Mitingde konuşan KONGRA GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal, “Kürt halkı ve dostları artık yeter diyor. Her alanda çözümün tek koşulu Öcalan üzerindeki tecritin sonlanması ve özgürlüğüne derhal kavuşmasıdır” diyerek, CPT ve AK’yi görevlerini yerine getirmeye çağırdı. 

foto: SABRİ BÖLEK

UNITE Sendikası: Öcalan çözümün anahtarı
UNITE Sendikası Uluslararası ve Araştırma Direktörü  ve Öcalan’a Özgürlük Kampanyası yürütücülerinden Simon Dubbins, “Öcalan üzerindeki tecrit ve işkencenin sona ermesi için yıllardır burada inat ve inançla tuttuğunuz nöbeti saygıyla selamlıyorum. Avrupa Konseyi’nin bu talebi görmemezlikten gelmesi, gerekli adımları atmaması kabul edilemez” dedi. 
İngiltere UNITE Sendikası Yetkilisi ve Öcalan’a Özgürlük Kampanyası Temsilcisi Clare Baker ise, “23 yıldır İmralı’da tutulan Öcalan, Ortadoğu’nun bütün sorunları için çözüm anahtarıdır. Bugün AKPM önünden bir kez daha sesleniyoruz, Öcalan’ın özgürlüğü ve yaşamsal koşullarının tamamının sağlanması gerekiyor” dedi. 

foto: BARIŞ BALSEÇER

Corradi: Ortadoğu’nun Mandela’sı
İtalya Abdullah Öcalan’a Özgürlük Komitesi Üyesi Prof. Laura Corradi: “Bugün Mandella Güney Afrika için neyse, Öcalan’da Ortadoğu için o’dur. Bugün Öcalan’ın paradigmasına baktığımızda, dünya halklarına ışık tuttuğunu görebiliriz. Yarattığı demokratik modernite modeli, kapitalist moderniteye karşı tek silahımız. Bu yüzden yarın ya da birazdan değil, derhal: Öcalan’a Özgürlük!” 

Konca: Boyun eğmeyiz
TJK-E temsilcisi Besime Konca: “Bugün adım adım Kürdistan’ın dağları yıkılıyor, Kürtler katlediliyor ve topyekün bir kırımdan geçirilmeye çalışılıyor. Bütün bu insanlık dışı uygulamalara asla boyun eğmeyeceğiz. Önderliğimiz özgürleşecek, Ortadoğu halklarına kurtuluş gelecektir.”