Kusursuz pratik sahibiydi

Kadın Haberleri —

24 Ağustos 2020 Pazartesi - 19:00

  • Kadın ordulaşmasının öncülerinden Leyla Agirî (Filiz Aslan) işgalci Türk devletinin Haziran ayında Medya Savunma Alanları’na yönelik hava saldırısında şehit düştü.

Komalên Jinên Kurdistan (KJK) Koordinasyonu, Medya Savunma Alanlarına yönelik Haziran ayında yapılan hava saldırısında Yürütme Konseyi (YK) üyesi Leyla Agirî’nin (Filiz Aslan) şehit düştüğünü açıkladı. Ailesine, yakınlarına, Kürt halkına ve tüm kadınlara başsağlığı dileyen KJK, “Kürt kadın hareketi olarak arkadaşımız, öncü kadın yoldaşımız Leyla Agiri arkadaşın anısına bağlı kalma temelinde özgür Kürdistan’da özgür yaşamı yaratma sözümüzü yeniliyoruz” dedi.

Adını Leyla Qasim’dan aldı

KJK Koordinasyonu, Leyla Agirî’nin 27 yıllık mücadele yaşamına ilişkin de şu bilgileri verdi:
Leyla Agirî yoldaş 1973’te Van-Özalp’ta dünyaya geldi. Liseyi bitirdikten sonra 1993 yılında gerilla saflarına katıldı. Adını Leyla Qasimlardan alarak daha başlangıçta direnişçi ve özgürlük sevdalısı bir kadın olarak yürüyeceğinin ilk mesajlarını verdi. Önderlik sahasına gidişiyle birlikte bilincini, iradesini geliştirdi. Kadın hakikatini tanıma ile yeniden yaradılışın anlam gücüne ulaştı. Öncülük vasıflarını geliştirdi.
1996 yılının Nisan ayında Önderliğimizle sözleşmesini sözünü iddialı bir şekilde “Başkanım, tek istediğim Önderliğin emek ve çabalarına layık olabilmek, saygılı kalabilmek, bu doğrultuda bir savaşımı esas almaktır” dedi. Özgürlük yürüyüşünü kararlı adımlarla sürekli kılmayı başardı. Leyla Agirî yoldaş tüm mücadele yaşamı boyunca en çok zorlandığı anlarda Önderliğimizle sözleşmesini bir yaşam ilkesi olarak ele alarak yürüdü. Özgür yaşamı yaratma yolunda zorluklar karşısında asla pes etmedi. Hep yeni başlangıçlar yapma gücünü, iradesini büyük bir bilinçle, irade ile gerçekleştirdi.

Acıları hamlelere dönüştürdü

Leyla Agirî yoldaş, “Acıları güçlü karşılama biçimini Önderlikten öğrendik. Her acıyı güçlü bir hamleye dönüştürmek, bize bu acıları yaşatanlardan büyük intikam almak, inadına her yeri, her zamanı direnişe çevirmek gerekiyor. İşte bunu yaptığımızda acılarımız bir nebze de olsa diniyor. Güçlü olacağız, çünkü bu güzel canlara, şehitlerimize verdiğimiz sözümüz var. Önderlikle sözleşmemiz var” diyerek kendisinde ve çevresinde mücadele ruhunu ve kararlılığını sürekli geliştirmiştir. Yine “Direnişin rengi, mekanı değişiyor ama direniş her zamanki görkemiyle devam ediyor” diyerek direnişin özgür yaşamı her yerde ve her zamanda nasıl yaratıp, beslediğini söylemiş ve göstermiştir.