Londra’da çocuk felci virüsü

Kadın Haberleri —

.

.

  • İngiltere’nin başkenti Londra’da kanalizasyon şebekesinde yapılan incelemeler sonucunda çocuk felci virüsüne rastlandı. Sağlık yetkilileri alarma geçerken, virüsün çocuk felci aşısı yaptırmış birinden yayıldığı sanılıyor. Fakat bu konuda kayıt bulunmuyor.

İngiltere Sağlık Bakanlığı, Londra'daki kanalizasyon şebekesinde endişe verici oranda çocuk felcine yol açan bir virüsün tespit edildiğini açıkladı.

Henüz çocuk felcine ilişkin bir vaka kayıt altına alınmazken sağlık yetkileri alarm durumuna geçti.

Virüs nasıl yayılıyor? 

Çocuk felci (polio), virüsü, virüsü taşıyan bir kişinin dışkısına temas yoluyla ya da öksürük ve hapşırma sırasında dökülen parçacıklarla, kirli su ile bulaşan ciddi bir enfeksiyon.

Virüs çoğunlukla beş yaşın altındaki çocukları etkiliyor.

Enfeksiyonun bulaştığı insanların çoğunluğu herhangi bir semptom göstermiyor ancak bazılarında şu şikayetler görülebiliyor: Yüksek ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, mide ağrısı, mide bulantısı, kaslarda ağrısı.

Enfeksiyonun görüldüğü kişilerin yüzde biri ile binde biri arasında değişen oranlarda, çocuk felci virüsünün sinir sistemine saldırması sonucunda bacaklara felç inmesi gibi ciddi rahatsızlıklar söz konusu olabiliyor.

Bu tip felç çoğunlukla geçici oluyor ve zamanla hareket etme yetisi geri kazanılabiliyor.

Ancak çocuk felci virüsünün nefes almak için kullanılan kasları etkilemesi durumunda hayati risk taşıyan rahatsızlıklar da görülebiliyor.

Çocuklarınızı nasıl koruyacaksınız?

İngiltere'de geçmişte damla olarak kullanılan ve hayli etkin olduğu düşünülen çocuk felci aşısı kullanılıyordu. Daha sonra aşı formuna geçildi. 

İlk çocuk felci aşısı bir bebeğe sekiz haftalıkken yapılırken, rutin çocukluk aşıları kapsamında 14 yaşına dek dört doz aşı daha uygulanıyor. Aşıların mutlaka ebeveynler tarafından kontrol edilmesi ve zamanında aşıların yapılması büyük önem taşıyor.

Sağlık yetkilileri, bebeklere yapılan ilk üç doz aşının çocuk felcine karşı kuvvetli bir koruma sağladığını söylüyor.

Ancak Londra'da ilk üç dozun tamamını yaptıranların oranı yüzde 86. Ülke genelinde ise bu oranın yüzde 92 olduğu belirtiliyor.

Örnekler sürekli alınıyor

İngiltere'de her yıl kanalizasyonlardan toplanan örneklerde çok düşük sayıda çocuk felci virüsü tespit ediliyor. Ancak bu kez birkaç ay zarfında defalarca genetik bağlantılı virüslere rastlandı.

Londra'da tespit edilen çocuk felci virüsünün muhtemelen yakın geçmişte çocuk felci aşısı yaptırmış birinden yayıldığı sanılıyor.

Ancak hastanelerde herhangi bir vaka kaydı bulunmuyor.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.