Lübnan sınır dışı etti

Dünya Haberleri —

Lübnan mülteci kampı

Lübnan mülteci kampı

  • Şam hükümeti ile anlaşan Lübnan, Suriyeli sığınmacıları kamplardan apar topar alıp sınır dışı ediyor. İki günde 410 mülteci sınırdan ülkelerine geri gönderildi. 

‘Gönüllü geri dönüş’ adı altında sınır dışı kampanyasına hız veren Lübnan’da Suriyeli sığınmacıların kamplardan zorla çıkartıldığını rapor eden Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) son iki günde yoğun hak ihlalleri yaşandığını duyurdu. Şam hükümetine muhalif çevrelerin de içinde bulunduğu sığınmacılar işkence ve kötü muamele korkusu yaşıyor. 

Lübnanlı siyasetçilerin yürüttüğü Suriyeli karşıtı politikalara sonucu harekete geçen güvenlik güçleri bir gün önce 100 bu gün de 310 kişiyi sınır dışı etti. Son deport olayının mağduru 310 kişi Lübnanlı yetkililere kötü muamele ve işkence endişelerini dile getirse de dikkate alınmadılar. Lübnan Genel Güvenliği tarafından Şam hükümeti istihbarat servisi (Muhaberat) geri gönderilmeleri koordineli şekilde yürütüyor. 

Arsal’dan El Qalamun’a

Lübnan Arsal'daki Wadi Hamid geçiş noktasında toplanan Suriyeli mülteciler, bugün şafak vakti Lübnan'dan Suriye topraklarına doğru "gönüllü dönüş" adı altında gönderildi. 300 Suriyeli mülteciyi içeren ilk konvoy El Qalamun köylerine doğru yola çıktı. 10 Suriyeli mülteciyi içeren ikinci konvoy ise El Qaa'daki Jose geçiş noktasından Humus'a doğru yola çıktı.

Kimlik kartları yırtıldı

SOHR, Lübnan ordu güçlerinin iki gün önce Lübnan'ın Bar Elias kasabasında Suriyeli mültecilerin bulunduğu bir kampa düzenlediği baskında 100'den fazla Suriyeli mülteciyi dövdüğünü, hakaret ettiğini ve kimlik belgelerini yırttığını duyurdu. Lübnan Ordusu güçleri tarafından özel araçlara bindirilip zorla Suriye'ye sınır dışı edilmeden önce, resmi kimlik belgeleri de imha edilen sığınmacılar Lübnan basınına gönülü olarak dönüyorlar diye yansıtıldı. 

Bölgeden haber geçen SOHR kaynakları, zorla sınır dışı edilen kişilerden gece saatlerinde Suriye'ye ulaşsa da 50 yaş üstü bir grubun rüşvet vererek tekrar Lübnan’a kaçtığını bildirdi.  BEYRUT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.