Mandela’nın yoldaşları Öcalan için kenetlendi

Dosya Haberleri —

INGILTERE OCALAN'A OZGURLUK

INGILTERE OCALAN'A OZGURLUK

  • Güney Afrika’nın en büyük sendikası COSATU ile Kürt İnsan Hakları Eylem Grubu (KHRAG) BM Genel Sekreteri’ne açık mektup yazdı, Öcalan’ın özgürlüğünü talep etti. Mandela’nın yoldaşları, kampanya çerçevesinde lobi çalışmaları yapıyor, seminerler düzenliyor ve uluslararası toplumu harekete geçirmeye çalışıyor.

EREM KANSOY

 

Güney Afrika Kürt İnsan Hakları Eylem Grubu (KHRAG), ülkenin en büyük sendikası COSATU ile birlikte Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle “BM Genel Sekreterine Açık Mektup” kampanyası yürütüyor. Farklı dillere çevrilen mektubun birçok ülkede imzacıları bulunuyor.

Öcalan’ın barışı getirebilecek kilit isim olduğunu belirten KHRAG Direktörü Prof. Mahmoud Patel, “Güney Afrika’daki deneyimlerimizden biliyoruz ki meşru ve güvenilir bir liderliğin serbest bırakılması, her barış süreci için kaçınılmaz bir ön koşuldur” dedi.

Kürdistan’da verilen silahlı mücadelenin Güney Afrika’da ‘apartheid’ rejimine karşı verilen mücadele ile benzerlikler taşıdığına dikkat çeken Patel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nelson Mandela, ‘apartheid’ rejiminin masum insanları öldürdüğü 60’lı yıllarda silahlı mücadeleye liderlik etmek içinde yeraltında eğitim almıştı. Ayrıca o da nerede olduğunu ‘apartheid’ rejimine bildiren ve tutuklanmasına yol açan Amerikan gizli servisleri tarafından da ihanete uğramıştı. 1999’da Başkan Mandela kabinesinin ve Kürt İnsan Hakları Eylem Grubunun önceki başkanı ve o dönemde hakim olan Essa Moosa’nın Öcalan’a Güney Afrika’ya gelmesi halinde siyasi sığınma hakkı tanıyan kararını hatırlayın. Böylece hareketimiz ile PKK ve Kürt halkı arasındaki bağ güçlenecekti.”