Mart’ta 28 kadın katledildi

Kadın Haberleri —

2 Nisan 2021 Cuma - 16:00

  • Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Mart ayı raporuna 28 kadın katledildi, 19 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

HABER MERKEZİ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Mart ayında katledilen kadınların verilerini paylaştığı raporunu yayınladı. Rapora göre Mart ayında 28 kadın katledildi, 19’u ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

Raporda, katledilen 28 kadından 20’sinin hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi, 1’i ekonomik, 7’si de boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

Mart ayında öldürülen 28 kadından 13’ünü evli olduğu erkekler, diğerlerini ise yakın oldukları erkekler katletti.  

Şiddet boyut değiştirerek sürüyor

Raporda, “20 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” denildi.

Sözleşmeyi uygula

AKP’li Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fesih kararı ardından İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına tepki gösterilen raporda, sözleşmenin uygulanması halinde Mart ayında katledilen 28 kadının yaşıyor olacağına dikkat çekildi. Raporda, Sözleşmeye sahip çıkmak adına kararlı mücadele vurgusu yapıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İstanbul’da bir binaya astıkları “Ölmek İstemiyorum” yazılı dev şikayet dilekçesi ile Türkiye’nin Erdoğan’ın kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki gösterdi. Ancak dilekçe gece saatlerinde kaldırıldı. Bunun üzerine  twitter üzerinden #KadınlarSusmayacak etiketi ile hastag açan kadınlar, “Bizim de kadın düşmanlarına tahammülümüz yok! Ne yaparsanız yapın sesimizi her yerden duyacaksınız” sözleri ile tepki gösterdi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.