Medyanın işi gücü faili aklamak

Kadın Haberleri —

27 Ekim 2020 Salı - 19:00

  • Arin Zümrüt, ‘namus’ ve ‘ağır tahrik’ gibi gerekçelerle Melek Aslan cinayetine yer veren medyaya tepki göstererek, “Erkeği aklayan bir yerden bakıyor” dedi. 

Mustafa Aslan (20), 24 yaşındaki ablası Melek Aslan’ı, 21 Ekim günü Amed’de katletti. Gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Mustafa Aslan’ın emniyetteki ifadesinde cinayeti planlarken yalnız olmadığı ortaya çıktı. Eski erkek arkadaşı Orhan Vatansever tarafından tehdit edildiği için katledilmeden 2 ay önce koruma kararı aldıran Melek Aslan’ın yaşadığı yurdun adresini Vatansever’in katil zanlısı Mustafa Aslan’a verdiği öğrenildi. Mustafa Aslan’ın ardından gözaltına alınan Orhan Vatansever de azmettirici suçundan tutuklandı. 
Cinayetin ardından ise kadına yönelik şiddeti besleyen eril medyanın kullandığı dil ve sıraladığı gerekçeler diğer kadın cinayetlerinde olduğu gibi değişmedi. Kimi basın yayın organları, cinayeti “namus” ve “ağır tahrik altında” işlendiği şeklinde servis ettiği haberlerle kadın aleyhine algı oluşturmaya devam etti.
 
AKP’de kadın ikinci sınıf insan
 
Mezopotamya Ajansı’na konuşan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Kadın Temsilcisi Arin Zümrüt, “namus” kavramının 18 yıllık AKP iktidarı döneminde daha çok öne çıktığı ve kadının “ikinci sınıf insan” olarak topluma empoze edildiğini söyledi. 
İktidarın ortaya koyduğu her aile fotoğrafında kadının “hizmet eden” pozisyonda olduğuna dikkat çeken Zümrüt, “Burada iktidar, kadının ne yapması gerektiği üzerinden topluma bir mesaj göndermeye çalışıyor. Bununla birlikte büyüyen nesil, rahatlıkla kız kardeşini, annesini ve hayatındaki kadını öldürebiliyor” diye konuştu. 
 
Cezasızlığın getirdiği cesaretle

Toplumda her türlü şiddetin kadına yöneltildiğini vurgulayan Zümrüt, Amed’de katledilen Melek Aslan örneğini verdi. “Namus” gerekçesini öne süren erkeğin, eskiden kadın ile birlikte erkeği de hedef aldığını ancak gelinen noktada sadece kadının hedef alındığını dile getiren Zümrüt, “Kadın her yerden tehdit alıyor. Melek, eski erkek arkadaşına karşı koruma kararı aldırdı, ancak erkek kardeşi tarafından katledildi. Eskiden ailede bir kadının yaptıkları sorun olarak görüldüğünde o olayda söz konusu olan erkeğe yönelirdi. Feodalitenin böyle bir yönü vardı. Ancak cezasızlığın getirdiği cesaret ve her zaman ‘mutlaka bir nedeni vardır’ zihniyeti ile kadına doğru yönelen bir şiddet söz konusu. Yani şiddet uygulayacaksanız, kadına yönlendirirseniz daha çabuk sıyrılırsınız. Toplum sizi anlar, yani mutlaka bir nedeni vardır” dedi. 


Medya meşrulaştırıyor
 
Medyanın kadın cinayetlerini meşrulaştıran diline tepki gösteren Zümrüt, Melek Aslan cinayetinin “ağır tahrik altında” işlendiği yönünde yapılan haberleri eleştirdi. Medyanın “İyi, kendi halinde biri, ablasını çok severdi” cümleleri ile zanlı kardeşi masumlaştırmasına da tepki gösteren Zümrüt, “Havuz medyası dediğimiz medya, kadına dair hangi haberi yaparsa yapsın aşağılama dilini kullanıyor. Kadına yapılan haksızlığı normalleştirmeye çalışıyor, katliamı normalleştirmeye çalışıyor. Medya erkeği aklayan bir yerden bakıyor. Sorumluların cezalandırılmamasını kolaylaştırıyorlar” ifadelerini kullandı. 
 
Katletmese de intihara sürüklüyor
 
Katledilmeyen kadınların ise intihara sürüklendiğini dile getiren Zümrüt, “Daha az cezasızlık için kadınlar intihara sürükleniyor. Alıkonuluyor, tecavüze uğruyor. Arkasında not bırakıyor, intihar ediyor. Hala kadın suçlanıyor. İlişkisi sorgulanıyor, mahkeme erkeği tutuklama gereği bile duymuyor. Biz bu yaşananları dile getirdiğimizde ise tutuklanıyoruz” dedi. 
 
Mücadele ve dayanışma ağları
 
Zümrüt, kadın cinayetlerinin önüne geçmek için Kadın Bakanlığı’nın kurulması gerektiğine işaret ederek şöyle konuştu: “Bu cinayetleri, şüpheli ölümleri takip edecek bir bakanlık olmalı. Kadının yaşadığı şiddeti anlatacağı ve destek alacağı tüm kurumlar kapatıldı. Burada bir kadın öldürüldüğünde İstanbul'da, Ankara, İzmir'deki kadının canı acıyor. Bu duyguyu beslemek adına mücadele ve örgütlenme ağlarını daha işlevli hala getirmek gerekiyor.”
Son olarak kadınlara “Yalnız değilsiniz” mesajını veren Zümrüt, kadınların kazanımlarına sahip çıkarak örgütlülüğün güçlendirilmesinin önemine değindi. 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.