Meister: Anti faşistlerin avukatıyım

Dünya Haberleri —

11 Kasım 2020 Çarşamba - 23:00

  • Almanya’da polisin 'yasak eylem organize ediyor' suçlamasıyla hakkında dava açtığı Avukat Roland Meister beraat etti. Meister, Kürtler ve anti faşistlerin avukatlığını yaptığı için cezalandırılmaya çalışıldığını söyledi.

 

PİROZ GÜLTEKİN/ESSEN

Essen-Steele bölgesinde 12 Aralık 2019’da Anayasa Koruma Dairesi tarafından da izlenen Neo-Nazi grup Steeler Boys’un gerçekleştirdiği eylem, anti faşistler tarafından protesto edilmişti. Polis, Neo-Nazi grup yerine anti faşistlere müdahale etmiş, polislerle irtibat kurmaya çalışan Avukat Roland Meister hakkında ise 'yasadışı eylem düzenlediği' iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Dava düştü

Av. Meister hakkında 4 bin 800 euro para cezası talebiyle açılan dava önceki gün Essen-Stelle Bölge Mahkemesi’nde görüldü. Tanık polislerin dinlendiği duruşmadan beraat kararı çıktı. Mahkeme, Neo-Nazilerin gövde gösterisinin yasal olmadığını belirterek, polislere engelleme talebinde bulunan Avukat Meister hakkında beraat kararı verdi.

Eylemden sorumlu tutuldu

Mahkeme önünde ise Essen Enternasyonal Birlik ve Av. Meister’in dostları dayanışma mitingi düzenledi. Duruşma ardından eyleme katılarak bir konuşma yapan Avukat Meister, "Ben bir anti faşistim. 41 yıllık avukatlık hayatımda partim MLPD, anti faşistler ve Kürtlerin birçok eyleminde avukatlık yaptım. Bu yüzden bölge polisleri beni iyi tanıyorlar. Eylem günü kimliğimi göstermeme ve anti faşistlerin sözcüsü olduğumu söylememe rağmen, spontane yapılan eylemin organizasyonundan beni sorumlu tuttular. Hakkımda ilk defa böyle bir dava açıldı" diyerek, beraat ettiğini kaydetti.   

Karar dayanışmanın sonucu

Hakkında dava açılmasının nedeninin Kürtlerin ve anti faşistlerin avukatlığını yapması olduğunun altını çizen Avukat Rolan Meister, "Hakkımda verilen beraat kararı dayanışmanın sonucudur. Savcı benim ve hukuk büromuzun anti faşist ve Kürtlerin eylemlerinde avukatlık yaptığımızı biliyordu. Buna rağmen eylemde doğrudan saldırıya uğramış olmam da savcıyı etkiledi ve beraat kararı verildi" dedi.

Savunmak zorunda bırakıldım

Meister’ın meslektaşı ve avukatı Yener Sözen ise "Burada kendi meslektaşımı savunmak zorunda bırakıldım. Müvekkilim avukat kimliğine göstermesine rağmen polisler faşistlere müdahale etmek yerine müvekkilime saldırmışlardır’’ diyerek, açılan davaya ilişkin şaşkınlığını dile getirdi.

Roland Meister kimdir?

Roland Meister, Almanya Marksist-Leninist Partisi (MLPD) temsilcisi bir hukukçu. 40 yılı aşkın süredir iltica ve göç hukuku ile ceza hukuku alanlarında aktif olan, antifaşist bir avukat. Bir dönem komünist olduğu gerekçesiyle Bavyera’da çalışması ve doktora yapması yasaklanmıştı. Türkiyeli devrimcilerin 129b’den yargılandığı Münih davasında savunma avukatları arasında de yer alan Meister, Türkiye’deki faşist saldırılara karşı tavır alan, dayanışma heyetlerinde de sık sık yer alan bir isim.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.