Merhamet değil, değişim istiyoruz

Dünya Haberleri —

26 Ağustos 2020 Çarşamba - 16:21

  • ABD’nin Wisconsin eyaletinde, siyahi Jacob Blake’in polis tarafından vurulması sonrasında başlayan protesto eylemlerinde 2 kişi yaşamını yitirdi. Blake’in vurulmasına ilişkin bir açıklama yapan ailesi ise, “Merhamet değil, değişim istiyoruz” dedi.

 

Kenosha’da siyahi Jacob Blake’in polis tarafından kurşunlanarak ağır yaralanmasına yol açan olay ardından polisin ırkçı tutumu protesto ediliyor. Edinilen bilgilere göre, protestocular ile çoğunlukla beyaz olan silahlı bir grup arasında yaşanan çatışmada 2 kişi yaşamını yitirdi üç kişi ise yaralandı. Silahlı grubun “mülklerini koruma gerekçesiyle bölgeye gelen kişiler” olduğu iddia edildi.

Polis, benim gibi görünenleri katlediyor

Jacob Blake'in pazar günü polis tarafından sırtından vurulmasıyla başlayan protesto gösterileri devam ederken, ağır yaralanan Blake'in ailesi basın açıklaması yaptı. Anne Julia Jackson, “Merhamet değil, değişim istiyoruz" derken, kızkardeşi Letetra Widman ise ülkedeki ırkçı saldırılardan endişe duyduğunu belirterek "Yıllardır polisin benim gibi görünen insanları katlettiğini görüyorum. Üzgün değilim. Öfkeli ve yorgunum” dedi.  

Floyd ardından Blake

25 Mayıs’ta ABD’nin Minneapolis kentinde polisin George Floyd’un boğazına basarak öldürmesi büyük öfke patlamasına yol açmış, polisin ırkçı tutumu ülkede aylarca protesto edilmişti.

KENOSHA 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.