Mersin’de onbinler buluştu

Yeşil Sol Parti / Mersin

Yeşil Sol Parti / Mersin

  • Yeşil Sol Parti, Mersin’de onbinlerce kişinin katıldığı tarihi bir miting düzenledi. Mitingde gençler ve kadınların yoğunluğu dikkat çekti. Alanı dolduran binler, çalınan müzikler eşliğinde halaya durdu. Mersin’de oylarını ikiye katlamayı hedefleyen mitingde konuşan HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, “Hep birlikte üç gün sonra Türkiye’de yeni bir tarih yazacağız, Mersin’de de tarih yazacağız. Mersin’de iki vekilimiz vardı. Şimdi bu seçimlerde dört vekili Ankara’ya göndereceğiz” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçim çalışmaları kapsamında dün Mersin’de miting gerçekleştirdi. Yenişehir ilçesindeki Tevfik Sırrı Gür Stadyumu yanında gerçekleştirilen mitinge, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Pervin Buldan’ın yanı sıra Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu Üyesi Perihan Koca, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eşbaşkanı Canan Yüce, Başak Demirtaş ve milletvekili adayları katıldı.

Binlerin katıldığı miting alanında, açılan pankartlarla birçok toplumsal konuya dikkat çekildi. Büyük bir coşkunun hakim olduğu mitingde, “Jin jîyan azadî”, “Direne direne kazanacağız” sloganları hiç durmazken, yöresel kıyafetleriyle halaylara duran kadınlar, miting alanını sarı, kırmızı, yeşile boyadı. Öcalan’ın “Ey zaman ya sana bir başarı bahşedeceğim ya da seni hiç yaşanmamış sayacağız” sözü de en ön safta yükselen pankartlar arasında yer aldı. 

 

 

Tarih yazmaya geliyoruz

Yeşil Sol Parti Mersin adaylarından Perihan Koca, “14 Mayıs seçimlerinde tarih yazmaya geliyoruz” dedi. Mersin’de en az dört milletvekili hedeflediklerini ifade eden Koca, “Üç gün sonra bu memlekette Erdoğan iktidarını tarihin çöplüğüne göndereceğiz. Onlar ki biz saldırılarla, gözaltılarla boyun eğeriz sandılar. Baskılar bizi yıldıramadı, yıldıramaz da. Onlar bizim ağacımızı sökmek istediler ama bizim ağacımızın kökleri çok derinde” diye konuştu.

Bay bay tek adam

Konuşmasına, “Bay bay tek adam” diyerek başlayan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Mersin’in deprem sonrası aldığı yoğun göçe dikkat çekti. Akdeniz, “Utanmadan enkazların üzerine tek adamın afişlerini yapmışlar. Sizin çürümüş düzeninizi 14 Mayıs’ta göndereceğiz. Emeğin ve özgürlüğün kapısını açıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Bütün oylar Yeşil Sol'a

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “14 Mayıs’tan sonra üzerinizde tepiniriz” sözlerine dikkat çeken Akdeniz, “Utanmıyor. ‘Erdoğan çağırdı, huzuruna çıktım. İki günde Kürt illerine kayyımları atadık’ diyor. Sen hukuk devleti misin polis devleti misin? İflas ettiniz iflas. Denizlerin idam sehpasında dediği gibi, ‘Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği’ diyeceğiz. Hep birlikte aydınlık bir yola doğru ilerliyoruz. Korku duvarlarını çoktan aştık. Parlamento seçimlerinde bir fire bile yok. Bütün oylar Yeşil Sol Parti’ye” diye konuştu.