Milyonları temsilen yürüyorlar

Büyük Özgürlük Yürüyüşü, Wan kolu

Büyük Özgürlük Yürüyüşü, Wan kolu

  • Wan ve Qers'ten başlayan yürüyüş kolları, 5. gününde Panos ve Qileban'a ulaştı. KATDER Eşbaşkanı Ramazan Demir, "20-30 kişiyle yola çıktık ama milyonlarlar bu yürüyüşe destek veriyor. Onların desteğiyle 15 Şubat’a kadar yürüyeceğiz" dedi.

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK'lı tutsakların, "Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım'da başlattığı dönüşümlü açlık grevi 71. Tutsaklar, taleplerine yanıt verilmemesi halinde Uluslararası Komplo'nun yıl dönümü olan 15 Şubat'tan itibaren yeni bir aşamaya geçeceklerini duyurmuştu. Tutsak yakınları öncülüğündeki Adalet Nöbeti de 7 kentte devam ediyor. Bu kapsamda Kuzey Kurdistan'daki sivil toplum örgütleri ve partiler de Qers ve Wan'dan 1 Şubat'ta Büyük Özgürlük Yürüyüşü başlattı. Ne hava koşulları ne de engelleri tanıyan özgürlük yolcuları, büyük bir kararlılıkla yollarına devam ediyor. Gittikleri her yerde halkın coşkusuyla karşılaşan yürüyüşçüler, gezdikleri her sokak, mahalle, cadde ve evde tecridi anlatarak, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün önemine dikkat çekiyor.

 

 

Qers kolu

Yürüyüşün Qers kolunda yer alan siyasetçi ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin dünkü ilk durağı Agirî merkezdi. DEM Parti seçim bürosuna kadarki yürüyüşte sık sık “Bijî berxwedana zindanan” ve “Bê serok jiyan nabe” sloganları atıldı. Seçim bürosu önünde konuşan DEM Parti Agirî Milletvekili Heval Bozdağ, "Eşitlik ve adalet yeterli değil, bunu taçlandıracak şey özgürlüktür. Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebimizdir. Bugün zindanlarda açlık grevleri var. Kötü koşullar var. Tutsaklar buna karşı direniyor. Hukuksuzluğu kırmak bizim elimizdedir" dedi. Yürüyüşçüler, daha sonra Panos (Patnos) ilçesine doğru yola çıktı.

Yürüyüşçüler, öğleden sonra Agirî’nin Panos (Patnos) ilçesine ulaştı. Yürüyüşçüler ile kendilerini karşılayanlar, soğuk havaya aldırış etmeden uzun bir süre halaya durdu. Ardından ilçe merkezinden DEM Parti seçim bürosunun bulunduğu alana kadar yürüyüş yapıldı. burada konuşan DEM Parti Agirî Milletvekili Nejla Demir, Abdullah Öcalan’dan üç yıldır haber alınmadığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlük şartlarının sağlanması, Kürtlerin statüsü için diyalog yolunun açılması gerekiyor. Müzakerenin mutlaka başlatılmasını istiyoruz. Yürüyüşümüz bu temelde başladı ve bu temelde devam edecek. Devletin yüzyıllık pratiği nasıl ortaydaysa bizim de yüzyıllık direnişimiz ortadadır. Baskılar bizi hiçbir zaman sindiremedi ve susturamadı. Aksine her gün daha da güçlendik.”

Qers kolunda yer alanlar, açlık grevi eyleminin sürdüğü Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi önünde de açıklama yaptı. “Bijî berxwedana zindanan” sloganının atıldığı açıklamada konuşan MED TUHAD-FED Eşbaşkanı Kerem Canpolat , "Yürüyüşümüz ölümün karşısında yaşamı, karanlık karşısında aydınlığı savunmak içindir. Halkımız, ölümler olmasın diye mücadele ediyor. Türkiye’deki tüm halkların bizi destek vermesini istiyoruz. Şu an cezaevlerinde açlık grevleri var. Hepsini selamlıyoruz” dedi. 

Dünkü programı sona eren yürüyüşçüler, geceyi Panos'ta geçirdi.