MKGP: Kadın gazeteciler hedef

Kadın Haberleri —

11 Mayıs 2022 Çarşamba - 17:35

.

.

  • Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, Meksika’da katledilen 2 kadın gazeteci ile İsrail askerleri tarafından katledilen Şirin Ebu Akile ilişkin yaptığı açıklamada, hedefin kadın kimliği ve gazetecilik mesleği olduğun kaydetti.

Meksika’da Cosoleacaque'deki haber sitesi El Veraz'ın yöneticisi Yessenia Mollinedo Falconi ve muhabiri Sheila Johana Garcia Olivera kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce katledildi. İsrail askerleri ise Batı Şeria’da bulunan Cenin Mülteci Kampı’na yönelik saldırısında Al-Jazeera televizyon kanalı muhabiri Şirin Ebu Akile’yi katletti. 

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), Meksika ve Filistin’de katledilen 3 kadın gazeteci için açıklamada buldun. Açıklamada, “Hedef alınan kadın kimliği ve gazetecilik mesleğidir denildi. 

Gazeteciler baskılara direniyor

MKGP, gazetecilerin yaşadığı zorluklara ve bulunduğu alanlarda maruz kaldıkları baskılara dikkat çekerek şunları kaydetti: “Bugün dünyanın birçok yerinde gelişen otoriter rejimler ve buna bağlı olarak gerçekleşen savaş politikaları, baskı, sansür; gazetecilik mesleğini icra etmenin giderek zorlaşmasını beraberinde getirirken aynı zamanda bu mesleğin önemini de daha da arttırıyor. Geliştirilen bu politikaların ilk hedeflerinden biri genelde gazetecilik daha özelde ise kadın gazeteciler oluyor. Birçok yerde gazeteciler ya katlediliyor ya tutuklanıyor ya da mesleklerini icra etmeleri engelleniyor. Gelişen bu baskılar karşısında ise gazeteciler, toplumun haber alma hakkını sağlamak, gerçeğe ulaşmak, barış ve hak haberciliğini yapmakta ısrar ederek, gazetecilik mesleğinin onurunu korumak adına bir direnç gösteriyor.” 

Hedef kadın kimliği ve gazetecilik mesleğidir

Şirin Ebu Akile’nin görevini yaptığı sırada İsrail askerleri tarafından katledildiği hatırlatılan açıklamada, “Bugün erkek egemen sistem tarafından üretilen ve yürütülen savaş politikalarının ilk hedefinde kadınlar oluyor. Bir kadın gazeteci olarak, mesleğini icra eden, yaşananları topluma duyuran Akile, bu savaşı yürütenlerin hedefi oldu” denildi.

“Akile şahsında hedef alınan kadın kimliği ve gazetecilik mesleğidir” diyen MKGP devamla şunları kaydetti: “Bugün erkek egemen aklın ürünü olan savaş ve çatışma ortamlarında, gazetecilik mesleğini icra etmek de bir direnç ve mücadele istiyor. Bu direnç ve mücadelenin öncülüğünü üstlenen kadın gazeteciler de hedef oluyor maalesef. Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MGKP) olarak, Akile’yi hedef alan ve katleden bu zihniyeti reddediyor ve kınıyoruz. Basın özgürlüğünün sağlandığı, gazetecilerin mesleklerini yaparken katledilmediği, hedef alınmadığı, tutuklanmadığı bir dünya sistemi için de mücadele etmeye devam edeceğiz.”

JINNEWS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.