Muayeneye getirildi, muayene edilmiyor

10 Kasım 2022 Perşembe - 18:40

  • Hasta tutsak Rıdvan Yusufoğlu’nun, tedavi için getirildiği Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde, gardiyanların kötü muamelesine maruz kaldı ve sağlığa erişim hakkı engellendi.

Henüz 16 yaşında olduğu 1992'de “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verilerek tutuklanan Rıdvan Yusufoğlu, 21 Ekim’de sağlık sorunları nedeniyle Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne nakledildi. Avukatı Dersim Erişen, “Bundan iki ay önce mide ağrısı sebebiyle durumu kötüleşince Patnos Devlet Hastanesi'ne ambulans ile götürülüyor ancak serum verildikten sonra cezaevine geri getiriliyor. İki yıldır yaptığı başvurulardan sonra 21 Ekim’de sağlık nedeniyle Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne nakledildi. Müvekkilim sadece uyku testi için Van Yüzüncü Yıl Üniversite Hastanesi'ne götürüldü. Endoskopi yapması gerektiği halde cezaevi doktoru nakil gerekçesini uyku testi yaptığı için sağlık hakkına erişimi engellenmiş” dedi. 

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde müvekkilinin gardiyanlarının sözlü taciz ve kötü muamelesine maruz kaldığını belirten Erişen, “Müvekkilim tedavisi tamamlanmadan Patnos Cezaevine gitmek için başvuru yapmayı düşünüyor. Hem cezaevi doktorunun hem de gardiyanların keyfi muamelesinden dolayı tedavisini yapılamadığı için burada kalmak istemiyor” diye konuştu. 

Yusufoğlu’nun bağırsak ve makatında kanama, ülseratif kolit (Kalın bağırsakta kronik bir hastalık) varis, bel fıtığı, mide ile uyku aknesi gibi hastalıkları bulunuyor.  VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.