Mücadelelerini büyüteceğiz

Kadın Haberleri —

7 Ağustos 2020 Cuma - 23:00

  • Hebûn Mele Xelîl’in kardeşi Tolhildan: Bir Hebûn, bir Zehra şehit veririz ama onların yerini binlercesi alır. Kadının direnişiyle Kobanê özgürleşti. Biz Hebûnların mirasını devralarak bütün kadınların sesi olacağız.

Faşist Türk devletinin 23 Haziran’da Kobanê’nin Helincê köyüne yaptığı saldırıda Kongreya Star üyeleri Zehra Berkel, Hebûn Mele Xelîl ve Emine Weysî katledildi. Kongreya Star Şeran Bölge Yönetimi Hebûn Mele Xelîl’i anlatan kardeşi Tolhildan Mele Xelîl, ve annesi Emîne Weysî’yi anlatan Mizgîn Xelîl, öncü kadınların miraslarına sahip çıkacaklarını söyledi.
 
40 gün geçti acısı hala taze

Şehit düşen 3 fidanı görkemli bir şekilde uğurladıklarını, aynı ilgiyle 40. günde andıklarını belirten Tolhildan, “Zaman geçer acısı azalır diye düşünürken, ona olan özlemimiz daha artıyor” diyerek duygularını aktardı.

Hebûn eş yaşamı dayatırdı

Hebûn’un küçük yaştan beri yaşamın her alanında mücadele ettiğini söyleyen Tolhildan,“Hebûn Kürt halkının birlik içinde yaşaması için hep mücadele içerisindeydi. Kadınların gelişmesi ve haklarını savunması için çaba içerisindeydi. Ailede ne zaman bir sorun çıksaydı, mutlaka Hebûn örgütsel olarak çözerdi. Kadın erkek arasında hiçbir zaman ayırım yapmazdı, özgür eş yaşam çerçevesinde herkesin yaşaması gerektiğini anlatırdı. Örneğin Kobanê’de bir kadın katledildi. Hebûn olsaydı, gecesini gündüzüne katarak bu sorunu çözmeye çalışırdı. Yaşamın her alanında kadının sesi olmak için bütün kadınlara ulaşmaya çalışırdı. İşgalci Türk Devleti kadının mücadelesinden ve direnişinden korktuğu için mücadeleci ve halka öncülük yapan üç kadını hedef alarak, kadın hareketine darbe vurmak istedi. İşgalci devletler şunu bilmelidir ki, bir Hebûn, bir Zehra şehit veririz ama onun yerini binlerce Hebûn, Zehra alır. Kadının direnişiyle Kobanê özgürleşti. Biz Hebûnların mirasını devir alarak bütün kadınların sesi olacağız”diye kaydetti.

Annemle arkadaş gibiydik

Katledilen Emine Veysi’nin kızı ve Zehra Berkel’in çalışma arkadaşı Fırat Bölgesi Kongreya Star üyesi Mizgîn Xelîl ise, annesinin yurtsever ve kadın örgütüne bağlı bir kadın olduğunu dile getirdi. Mizgîn, “Annem, Önderliğin felsefesiyle çocuklarını büyüttü. Kadın hareketinin her çalışmasına, her eylemine katılırdı. Bana yardım etti, destekledi. Her sorunumu annemle paylaşırdım, o çözüm yolu bulmamda bir arkadaş gibi yardımcı olurdu. Anne kız ilişkisinden çok arkadaş ilişkisi vardı aramızda” diye kaydetti.
 
Mücadelelerini yarım bırakmayacağız

Türk saldırılarının ne ilk ne de son olduğuna, özellikle halka öncülük eden kadınları hedef aldığına işaret eden Mizgîn şunları dile getirdi: “Rojava Devrimi kadın devrimi olarak bütün dünyada bilindi. Kadın öncülüğünde dünyaya örnek olacak demokratik bir sistem kuruldu. Bu sistem karşısında erkek egemenlikli devlet sistemi yıkıma doğru giderken, dünyanın her tarafında kadınlar hedef alındı. Zehra, Hebûn ve Emine anneye olan saldırılar ilk ve son değildi. Şu anda da alanlarımızda Türk MİT’i, kadınları ve halka öncülük yapan kişileri hedef alıyor. Öncü kadınların mücadelelerini yarım bırakmayacağız, takipçileri olarak mücadelelerini daha da büyüteceğiz” dedi.

JINNEWS/KOBANÊ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.