Mültecilerin aileleri getirilmiyor

Dünya Haberleri —

13 Ocak 2021 Çarşamba - 11:19

  • Almanya, Yunanistan’daki mültecilerin ailelerini getirmiyor. 2020 Ocak ayından Kasım ayına kadar Almanya'da yaşayan mültecilerin ailelerinden sadece 389 aile ferdi Dublin Yönetmeliği’ne dayandırılarak Yunanistan’dan getirildi.

 

Oysa Yunan makamları 2020 yılı için Federal Göç ve Mülteci Dairesi BAMF'a toplam 1.219 kişinin aile birleşimi nedeniyle alınmasını talep etmişti. Talebin yüzde 60’ı reddedildi. 2019 yılında ise Yunanistan’dan Almanya’ya aile birleşimiyle getirilenlerin sayısı 730’du.

Kamplar alarm veriyor

Söz konusu rakamlar, Almanya Federal Parlamento Milletvekili ve Sol Parti İç Siyaset Sözcüsü Ulla Jelpke’nin soru önergesine İçişleri Bakanlığı tarafından verilen yanıtla ortaya çıktı. Yunanistan’da bulunan mültecilerin aile üyelerinin Almanya’ya getirilmemesinin kabul edilemez olduğunu belirten Jelpke, "BAMF’ın sıkı kontrol uygulamasından kaynaklanan verdiği red oranı kabul edilemez. Yunanistan’daki kampların kötü koşullarını göz önünde bulundurursak, BAMF Yunanistan’dan mülteci kabul etme oranını daha da yüksek tutmalı" dedi.

Aile birleşimine onay verilmeli

"Aile birleşimlerine onay vermelidir" diyen Jelpke, bu hakkında Dublin Yönetmeliği’yle de güvence altına alındığını hatırlattı. 2020 yılında sadece 70 vakada Dublin Yönetmeliği’nin dikkate alındığını kaydeden Jelpke, mültecilerin kabul ve transferinde geçen yıllara oranla düşüş olduğunun da altını çizdi. Jelpke, 2018 yılında 3.500 mülteci Yunanistan’dan Almanya'ya transfer edildiğini belirterek, "Federal hükümet aile birleşimini engelleme politikasından vazgeçerek Yunanistan’ı rahatlatmalıdır" dedi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.