Mültecilerle demografiye müdahale

3 Eylül 2021 Cuma - 20:38

HDP Mülteci Komisyonu üyesi Ayfer Fatma Çelik, iktidarın "siyasi yatırım" olarak gördüğü mültecilerle demografik yapıya müdahale düşüncesi olduğunu söyledi.

 

Türkiye'nin, Efrîn’in demografisini değiştirdiğine işaret ederek, "Bunu Ortadoğu’da, Suriye’de ve Federe Kürdistan'a girip yaptılar. AB'den para tahsil edip, sonrasında Kürdistan’a yerleştiriyorlar" diyen Ayfer Fatma Çelik iktidarın, Kürtlerin birliktelik zincirini kırma çabasına işaret etti.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yıllardır Avrupa’ya karşı pazarlık konusu yaptığı mülteciler, Afganistan’da yönetimin Taliban'ın eline geçmeye başlamasıyla bir kez daha gündeme geldi. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı resmi verilere göre, 20 yıldır aralıksız savaşın sürdüğü Afganistan’dan Türkiye’ye gelen toplam mülteci sayısı 129 bin 300. Erdoğan da 20 Ağustos'ta 300 bin Afganistanlı mültecinin Türkiye’ye giriş yaptığını söyledi. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 26 Ağustos 2021 verilerine göre ise sadece 2021 yılı içerisinde yakalanan düzensiz göçmen sayısı 90 bin 310. Bunların 38 bin 341'ini Afganistan'dan gelenler, 12 bin 909'unu ise Suriye'den gelenler takip ediyor.  

Savaşın devam ettiği ülkelerini göç etmek zorunda kalan mülteciler Türkiye’de ciddi hak ihlalleriyle karşı karşıya. Bu ihlallerin başında ise ırkçı saldırılar, nefret söylemleri ve emek sömürüsü geliyor. Türkiye’nin mülteci politikası ve yaşanan ihlalleri değerlendiren Hakların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü Göç ve Mülteci Komisyonu üyesi Ayfer Fatma Çelik, iktidarın mültecileri çıkarları doğrultusunda kullandığını söyledi. İktidarın mültecileri “siyasi yatırım” olarak gördüğünü belirten Çelik, yanlış politikalar nedeniyle mülteci sorununun daha da büyüdüğünü kaydetti. Mülteci sorunuyla birlikte ırkçı söylemlerin de arttığına dikkat çeken Çelik, mülteci sorunu konusunda “sınır namustur” diyen CHP’yi de eleştirdi.

İktidarın yürüttüğü mülteci politikalarında bir başka amacın da demografiyi değiştirmek olduğunu söyleyen Çelik, bu konuda seçilen yerin ise Kürt coğrafyası olduğunu belirtti. Çelik, Türkiye'nin Kuzey-Doğu Suriye kenti Efrîn’in demografisini değiştirdiğine işaret ederek, "Bunu Ortadoğu’da, Suriye’de ve Federe Kürdistan'a girip yaptılar. AB'den para tahsil edip, sonrasında Kürdistan’a yerleştiriyorlar. Zamanında Kürtleri köylerinden çıkartarak, Türkiye’nin her bir tarafına dağıttılar. İktidarın, Kürtlerin birliktelik zincirini kırma isteği ve zayıflatmak çabası var. Böylesi olayların yabancısı değiliz. Cumhuriyetin kuruluşundan beri bu politika izleniyor” diye konuştu.   İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.