Müşahit dikkatli olmalı

Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayı Av. Serhat Eren

Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayı Av. Serhat Eren

  • Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayı Av. Serhat Eren, müşahitlerin görevinin sandıkta başlayıp İlçe Seçim Kurulu'na kadar devam ettiğini belirterek, her müşahidin itiraz etme yetkisinin olduğunu söyledi.  

 

Yeşil Sol Parti, sandık güvenliğini gönüllü müşahitler üzerinden sağlayacak. Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adaylarından avukat Serhat Eren, Yeşil Sol Parti adına sandık görevlisi olmak için Yüksek Secim Kurulu’na (YSK) başvuru yaptıklarını, ancak başvurularının reddedildiğini hatırlattı. Seçim gününde sandıkların güvenliğini yapan müşahitlere büyük görevler düştüğünü kaydeden Eren, şunları paylaştı: “Müşahitler parti tarafından görevlendirilen kişilerdir. Oy verme sırasında herhangi bir engelleme, Sandık Kurulu Başkanlığı çağrısı olmadan sandık başına gelen kolluk kuvvetlerini dışarıya çıkartma, oy kullanımı sırasında açık oy kullandırma ya da buna teşebbüste bulunma gibi durumlar olduğunda müşahidin Sandık Kurulu Başkanlığına itiraz etme hakkı vardır. Yapılan şikayete rağmen sorun çözülmüyorsa mutlaka şikayetlerini sandık kurulu tutanak defterine yazdırmaları gerekiyor. Sandık kurulu başkanı da bu şerhi tutanağa yazmak zorundadır. Bu şerh yazılmazsa şikayet eden müşahitlerimiz mutlaka İlçe Seçim Kurulu'na derhal şikayet yapmalı. Aksi taktirde İlçe Seçim Kurulu, sandık kuruluna yapılmayan şikayeti dikkate almaz. O nedenle müşahidin en önemli görevi, şikayetlerini sandık kurulunun hazırda bulunduğu tutanağa şerh etmesi gerekiyor.” 

Eren, o gün oluşabilecek tüm hukuka aykırı durumlara karşı itiraza yetkili çok sayıda il ve ilçe yöneticisinin görevlendirdiği temsilciler olacağını kaydederek, “Aynı zamanda halkın kullandığı oyun sandığa yansımasını sağlamak için Yeşil Sol Parti adına itiraza yetkili avukatlar da sahada olacaklar, sandık başlarında olacaklar” diye konuştu.

Islak tutanak zorunluluğu

Sandıklarda oy sayımının ardından müşahitlerin ve görevlilerin görevinin sona ermediğini söyleyen Eren, şöyle devam etti: “Arkadaşlarımız sayım sırasında her bir oy için sandık kurulunun gözlem ve kararını kendisinin de değerlendirmesi gerekir. Özellikle oy sayımı bittikten sonra kurulun sayımını ıslak imzalı tutanağa geçirmek gibi bir görevi var. Müşahit arkadaşlar oy sayımı yapıldıktan sonra ıslak imzalı tutanağa sayımların doğru geçirilip geçirilmediğini de gözlemlemesi gerek. Islak imza tutanağı alındıktan sonra ilçe seçim kurullarında elektronik ortama aktarılması gerekir. Özellikle elektronik ortama aktarıldığı sırada Yeşil Sol Parti adına görevlendirdiğimiz arkadaşların bu işlem esnasında da hem partimizin hem diğer partilerin oylarının doğru aktarılıp aktarılmadığını tespit etmek gibi bir görevi var.” 

Erkenden görev yerine

Eren, Yeşil Sol Parti’den görev alacak müşahitlere şu çağrıyı da yaptı: “Özellikle müşahit arkadaşlarımız çok erken saatlerde görevli oldukları sandıklara gitmeleri gerekiyor. Her sandığın önceden belirlenmiş bir görevlisi var. Ancak belirlenen sandık görevlisi gelemediği takdirde orada bulunan müşahitlerin sandık görevlisi olma hakkı var ve bunu mutlaka talep etmeli. Bu nedenle müşahit arkadaşlarımız erken saatlerde görevli oldukları sandıklara gitsinler.”   AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.