NATO İsveç için bastırıyor

Dünya Haberleri —

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

  • İsveç’in NATO üyeliği için açıklam yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg garanti değil şerhini koyup, "Vilnius Zirvesi'ne kadar İsveç'in NATO üyesi olması mümkün" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 31 Mayıs-1 Haziran'da gayriresmi nitelikteki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın yapılacağı Norveç'in başkenti Oslo'da Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda İsveç'in NATO üyeliği konusundaki soruları yanıtladı.
İsveç’in Atlantik İttifakına katılması için Haziran 2022'deki Madrid Zirvesi'nde tüm müttefiklere çağrı yaptığını hatırlatan Stoltenberg, "İsveç'in mümkün olan en kısa sürede üye olması için Türk makamlarıyla yakın temastayım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birçok kez bu konuyu konuştum" ifadelerini kullandı.

Mümkün ama garanti değil
11-12 Temmuz'da Litvanya'nın başkenti Vilnius'taki NATO Zirvesi'ne kadar bir karar almayı hedeflediklerini belirten Stoltenberg, "Garanti değil ancak bir çözüme ulaşmak ve İsveç'in tam üyeliği için Vilnius Zirvesi'ne kadar bir karar almak kesinlikle mümkün" diye konuştu.
Türk devletinin Oslo'daki toplantıda dışişleri bakanı düzeyinde temsil edilmemesinin bir mesaj olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Stoltenberg, TBMM'nin seçimlerden sonra bu hafta göreve başlamasını beklediğini, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da bu nedenle Oslo'daki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na gelemediğini kaydetti.
Stoltenberg, "Burada bir siyasi mesaj olduğunu düşünmüyorum. Bu, toplantıya katılamaması için kesinlikle normal bir sebep." dedi.

Yine meşru güvenlik yalanı
Türk devletinin savaş suçlarını görmemek ve yayılmacı politikalarını kamuoyundan gizlemek için olağan üstü gayret sarfeden NATO Genel Sekreteri yine güvenlik kaygıları yalanına sarıldı. Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın artık tüm NATO ülkeleriyle daha fazla bilgi paylaşımı yaptığını belirterek, şunları dile getirdi: "İsveç'in üyeliği konusunda kesin bir şey yok. Ulusal meclisler, onaylar konusunda egemen şekilde karar verirler. Vilnius Zirvesi'ne kadar İsveç'in NATO üyesi olması mümkün çünkü Türkiye'deki seçimlerden sonra şu anda bir pencere açıldı ve Türkiye'de Meclis oluşuyor. Üyeliğin mümkün olan en kısa sürede gerçekleşmesi için çok çalışıyoruz." OSLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.