NATO nükleer tatbikata başlıyor 

Dünya Haberleri —

16 Ekim 2022 Pazar - 18:15

.

.

  • Rusya'nın “taktik nükleer silahlar kullanma“ tehdidine, NATO'dan hamle geldi. NATO'nun Avrupa kanadını savunmak için bugün “Steadfast Noon” adlı bir tatbikat başlatılıyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi ve başlattığı savaştan sonra tansiyon giderek yükseliyor. Rusya'nın “taktik nükleer silahlar kullanma“ tehdidine, NATO'dan hamle geldi. NATO'nun Avrupa kanadını savunmak için bugün “Steadfast Noon” adlı bir tatbikat başlatılıyor.  

14 ülke katılacak
14 NATO üyesi ülkenin katılacağı tatbikatta, nükleer silahlar gün yüzüne çıkarılacak, yükleme testleri ile simulasyonlar yapılacak. ABD'den, dünyanın en yüksekten uçan savaş uçakları olan B-52'ler tatbikata katılacak. Bunlara nükleer silahların ne şekilde hızlıca takılacağı denenecek. 17-30 Ekim arası yapılacak tatbikatta, yeni nesil savaş uçaklarının da aralarında bulunduğu 60 kadar jet yer alacak.

Nükleer başlıklar denenecek
ABD'nin nükleer silahlarının İtalya, Belçika, Türkiye, Hollanda ve Almanya'nın Rheinland Pfalz Eyaleti'ndeki Büchel'de depolandığı belirtiliyor. İsviçre'nin Blick Gazetesi, tatbikatta bu ülkelerdeki nükleer başlıkların yüklenmesinin denenebileceğini duyurdu. NATO'nun, Türkiye'de dahil 30 üyesi bulunuyor. İsveç ve Finlandiya da katılırsa üye sayısı 32'ye yükselecek. 

Rusya’ya uyarı niteliğinde
Tatbikat, Rusya’nın Ukrayna’yı silahlandıran Batı ülkelerine karşı nükleer silah kullanma tehdidini sürdüğü bir ortamda gerçekleşiyor olması itibarıyla önem taşıyor. 

‘Caydırıcılığın devamı için’
NATO Sözcüsü Oana Lungescu yaptığı açıklamada “Bu tatbikat, ittifakın nükleer caydırıcılığının güvenli, emniyetli ve etkili kalmasını sağlamayı hedefliyor” dedi. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.