Newroz’un adresi Frankfurt

Yurt Dışı Haberleri —

Frankfurt Newroz 2023/foto: Hakan Türkmen

Frankfurt Newroz 2023/foto: Hakan Türkmen

  • Almanya’nın Frankfurt kenti 23 Mart’ta bir kez daha görkemli bir Newroz kutlamasına ev sahipliği yapılacak. Almanya genelinden onlarca kentten Newroz alanına otobüsler kalkacak.
  • KON-MED Eşbaşkanı Kerem Gök, “Newroz’da soykırımcılara ve onun işbirlikçilerine net bir cevap vermek için halkımızı Frankfurt’a davet ediyoruz. O gün kimse evde kalmasın Newroz’a gelsin” dedi.

REWŞAN DENİZ/FRANKFURT

Kürtlerin Almanya’da Newroz kutlamalarına dair ilk kayıtlar Celadet Bedirxan’ın anılarına dayanır. 1929-1931 yıllarında Almanya’da hukuk okuyan Celadet Bedirxan kendisinin Almanya’da öğrenci olduğu bu yıllarda Kürt öğrencilerin Newroz’u kutladıklarından bahseder. Sonrasında ise 1950 ve 1960’lı yıllarda Almanya’ya Kürt öğrencilerin okumak için gelmesiyle bu kutlamalar tekrardan yapılmaya devam eder. Özellikle 1970’li yılllarda bir yandan işçi bir yandan mülteci Kürtlerin çoğalmasıyla birçok kentte Newroz Almanya’da kutlanmaya başlar. PKK ise ilk Newroz’u Almanya’da 1979 yılında Aachen’da bir çiftlikte kutlar. PKK’nin Almanya’daki ikinci Newroz’unda ise Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın VHS formatında bir video kasetin sesi dinletilir. 1982 yılında Şehit Hozan Sefkan ve Şehit Hozan Mîzgîn Avrupa’ya gelirler ve kültür faaliyetleri profesyonel bir forma kavuşur. Bu şekilde Newroz da daha nitelikli ve kitlesel bir şekilde kutlanır. Avrupa’da Kürt halkının kitlesel Newroz kutlamları da Kurdistan İşçi Partisi’nin (PKK) ulus bilinci ile edinilir. 1982 yılındaki Newroz, Almanya’nın Bochum kentinde kutlanır ve bu Newroz’a Amed zindanındaki işkence ve direnişlerle dayanışma ve mücadele damga vurur.

 

Frankfurt 2023 Newrozu/foto:Erkan Gülbahçe

 

2019’dan beri Frankfurt’ta

90’larda Türk devletinin zulmüne kaçıp Avrupa’ya sığınan Kürtlerin sayısının artmasıyla Newroz bir yandan kitlesel olarak birçok kentte kutlanmaya başlar aynı zamanda Kurdistan’daki mücadelenin önemli ayaklarından biri olur. 80’ler ve 90’larda Almanya’da farklı kentlerde çeşitli etkinliklerle Newroz kutlansa da Newroz’a en yakın Cumartesi günü öncesinde belirlenen bir kentte merkezi bir kutlama yapılıyor. Farklı şehirlerden Kürtlerin şahsi arabaları ve kiraladıkları otobüslerle katıldıkları bu merkezi etkinlik en renkli ve ulusal niteliğe sahip Newroz olma özelliğini taşıyor.

Her yıl Alman medyasına konu olan bu merkezi Newroz bu yıl da Frankfurt’ta yapılıyor. Kürtlerin Almanya’daki merkezi Newroz’u, 2019’dan beri Frankfurt’ta kutlanıyor. 2020 yılında korona sebebiyle daha önce Frankfurt’ta yapılması kararlaştırılan Newroz iptal edilmişti. 2021 yılında ise yine korona sebebiyle merkezi bir kutlama yapılmamış onun yerine farklı şehirlerde küçük etkinlikler yapılmakla yetinilmişti.