Öcalan afişleri Londra’nın dört bir yanında

Yurt Dışı Haberleri —

15 Şubat 2022 Salı - 19:52

Londra'nın her yanında Öcalan afişleri

Londra'nın her yanında Öcalan afişleri

  • İngiltere’nin başkenti Londra’da 15 Şubat komplosunun 23’üncü yıldönümünde kentin dört bir yanına Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı anlatan pankart ve afişler asıldı.

DİREN DİCLE ERDEN / LONDRA

Kürt Halk Meclisi’nin 15 Şubat protestoları kapsamında İngiltere’de 60 billboard ve 200’den fazla otobüs durağına afişlemeler yapıldı.

Afişler Londra’nın popüler meydanlarından Tower Hamlet, Greenwich, Barking, Ealing, Barnet, Croydon, Enfield, Edmonton, Dalston, Hackney, Newham, Levisham gibi yüzlerce noktasına asıldı.

Şubat ayı boyunca billboard ve duraklarda asılı kalacak olan afişlerde, Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dikkat çekildi. Afişlerde önce “Bir Türk hapishanesinde günlerce tecritte kalıp hayatta kalabilir misin?” diye soru sorulurken, hemen altında şu ifadeler yer alıyor: “Kürt Lider Abdullah Öcalan, 8400 günden fazla süredir bir Türk ada hapishanesinde hücrede tutuluyor.”

‘Özgürlük zamanı’ hamlesi büyüyor

Afişleme çalışmalarına ilişkin bilgi veren Kürt Halk Meclisi’nden Ercan Akbal, “Özgürlük Zamanı” hamlesi çerçevesinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürüttükleri çalışmaların giderek büyüdüğünü ifade etti.

Britanya’nın en büyük sendikaları ile birlikte ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ kampanyasını daha geniş kitleler ile buluşturduklarını söyleyen Akbal şöyle konuştu: “Britanya’nın en büyük işçi festivallerinden Durham Madenciler Festivali ve 2019 Tolpuddle şehitler Festivali Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a adandı. Milyonlarca üyesi olan sendikaların kongrelerinde, parlamenterler, yazarlar, ilerici sol aydınlar Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarını kaldırarak ‘özgürlük’ çağrısında bulundular. İşte İngiltere’de gelişen ve kitlelere yayılan kampanya kapsamında ve 15 Şubat Uluslararası Komplonun yıl dönümü vesilesi ile Londra’nın dört bir yanına Önder Apo’yu taşıyoruz.”

Gündem Öcalan’a özgülük

Britanya’da bir önceki yıl 86 yerel ve ulusal gazetede ilanlar verdiklerini hatırlatan Akbal, şunları ekledi: “Tam iki hafta boyunca Londra’nın dört bir yanında yüzlerce reklam panosu ve billboardda Önder Apo’nun tecridine dikkat çekerek, özgürlüğü çağrısında bulunan afişler yer alacak. Bugün demokratik konfederalizm ile halkların eşitlik, özgürlük, barışçıl yaşamalarının paradigmasını oluşturan Önder Apo üzerindeki tecridi ve özgürlüğü için dayanışma ve duyarlılık çağrısında bulunuyoruz.

Önderliğimizin manifestosunu Britanya’daki dost ve ilerici toplumlara yayarak, sistem karşıtı tüm kesimleri çalışmalarımıza ortak etme çabasını sürdürüyoruz. Önderliğimizin düşünceleri sistem karşıtı birçok kesimde benimsenmekte ve yaygınlaşarak ciddi bir etki yaratmaktadır.”

Britanya’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın düşünceleri sol sosyalist devrimciler tarafından büyük ilgiyle karşılanıyor. İngiliz sendikaları tarafından yürütülen ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ kampanyası bu ilginin somut ifadesi olarak değerlendiriliyor.

İngiltere ve Galler’in en büyük sendikası olan ve bir buçuk milyon üyesi bulunan Unite the Union ile 800 bin üyeli Genel İş Sendikası (GMB) tarafından Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük kampanyasını başlatmıştı. Kampanya halen resmi olarak milyonlarca üyesi olan UNITE, GMB, FBU, ASLEF, TSSA, RMT, USDAW, PROSPECT, GFTU, PCS, EIS, TUC, THOMPSONS SOLICITORS, CWU ve NEU adlı sendikalar tarafından yürütülüyor. İngiltere’de Abdullah Öcalan’a özgürlük kampanyasına yüzlerce siyasetçi, akademisyen, yazar ve sanatçı da destek açıklamaların da bulunarak, çeşitli kampanyalara katılmıştı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.