Öcalan'ın muhatabı yok

11 Ağustos 2022 Perşembe - 17:40

MED TUHAD-FED Eşbaşkanı Zeki Baran

MED TUHAD-FED Eşbaşkanı Zeki Baran

  •  MED TUHAD-FED Eşbaşkanı Zeki Baran, Öcalan öncülüğündeki direnişin, AKP iktidarını da bitirme noktasına getirdiğini belirterek, Kürt sorunu başta olmak üzere Türkiye ve Ortadoğu’daki sorunların çözümündeki belirleyiciğine dikkat çekti. Baran, "Ancak ne yazık ki Sayın Öcalan’ın bir muhatabı yok” dedi. 

 

Türkiye'deki muhalefetin, tecrit, savaş ve Kürt sorununda iktidarla benzeştiğini söyleyen ED TUHAD-FED Eşbaşkanı Zeki Baran, kalıcı barış gibi bir dertleri varsa bazı sorulara net cevap vermeleri gerektiğini vurguladı. 

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 23 yıldır ağır tecrit koşullarında rehin tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan 17 aydır haber alınamıyor. Öcalan, 27 Temmuz 2011'den sonra cezaevlerinde 200 gün süren açlık grevi eylemleri sonucunda 2 Mayıs 2019’da avukatlarıyla görüşebildi. 5 görüşmeden sonra 7 Ağustos 2019’dan bu yana avukatların İmralı Adası’na gidişleri, disiplin cezaları gerekçesiyle engelleniyor. Aile görüşleri de disiplin cezaları gerekçesiyle engellenen Öcalan, son olarak kardeşi Mehmet Öcalan ile 25 Mart 2021’de kesintili telefon görüşmesi gerçekleştirebildi. Aile ve avukatların Öcalan ile görüşmek için yaptığı başvurulara yanıt verilmiyor. Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Zeki Baran, İmralı tecridinin toplumun tüm kesimlerini olumsuz etkilediğini söyledi. Baran, siyasi, ekonomik ve toplumsal krizlerin tecritle bağlantılı olduğunu belirterek, “Ekonomik kriz gittikçe derinleşiyor. Artık insan psikolojisini etkileyen bir noktaya geldi. Diğer yandan aile içi şiddete, hırsızlığa, ölüme sürükleyen bir durum söz konusu. Tüm bunların temelinde ekonomik kriz var. Ekonomik kriz de tecritten kaynaklanıyor. Siyaseten ve ekonomik olarak yerle bir olan bir ülke hali var” dedi. 

 Savaş isteyenler tecridi derinleştirdi 

Tecride rağmen Öcalan'ın, tüm bunlara karşı nasıl direnilmesi gerektiğini gösterdiğini söyleyen Baran, şöyle devam etti: "Sayın Öcalan’ın rol ve misyonu 2013 ile 2015 yılları arasında herkes tarafından görüldü. Savaş yoktu, çatışma yaşanmadı, ekonomik kriz ortadan kalktı. Toplum rahatladı. Sayın Öcalan barışın, birlikte yaşamın önemini gösterdi. Sayın Öcalan’ın tüm çabalarına rağmen varlığını savaşta görenler, tecridi derinleştirdi.”

 Öcalan muhataptır

Ortadoğu’da yaşanan sorunların Öcalan ile çözülebileceğini vurgulayan Baran, “Savaşa karşı mücadele şart. Bir saldırı varsa, direniş de olmalı. Bugün Sayın Öcalan öncülüğünde bir direniş var. Kürt sorunu AKP’yi de bitirdi. Kürt sorununun muhatabı belli, Kürt halkının ‘irademdir’ dediği Sayın Öcalan var. Bu nedenle Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğü sağlanmalı. Kürt sorununun, Türkiye ve Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözümü, Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanarak, rol ve misyonunu oynamasıyla sağlanır. Ancak ne yazık ki Sayın Öcalan’ın bir muhatabı yok” şeklinde konuştu. 

 Muhalefet iktidarla benzeşiyor

Muhalefet partilerinin tecrit, savaş ve Kürt sorununda iktidarla benzeştiğini söyleyen Baran, şunları ifade etti: “Bazı sorulara cevap verilmeli. Muhalefet tecride, savaşa karşı net tavrını ortaya koymalı. Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için ne düşünüyorlar. Kimyasal silahlarla Güney Kürdistan’a yönelik saldırılara dair ne düşünüyorlar. Rojava’ya yönelik saldırılara karşı bir tutum gösterecekler mi? Kürtlerin eski Kürtler olduğunu sanıyorlar. Geçti o dönemler. Kürtler bugün Sayın Öcalan’ın paradigmasını referans alıyor. Kürtleri artık kandıramazlar. Kalıcı barış gibi bir dertleri varsa, yapılacak şey belli; Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğüdür. Bunun dışında söylenecek her söz aldatma amacı taşır.”   AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.