Öcalan’a özgürlük Newroz’u

Yurt Dışı Haberleri —

Berlin Newroz 2024/foto:Hakan Türkmen

Berlin Newroz 2024/foto:Hakan Türkmen

  • Avrupa’da başta Almanya, İsviçre ve İngiltere’de olmak üzere çok sayıda ülke ve onlarca kentte bir araya gelen Kurdistanlılar ve dostları 2024 yılı Newroz’unu Rêber Apo’nun özgürlüğüne adadı. Onlarca kentte meydanları ve salonları dolduran Kürtler, “Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa demokratik çözüm” dedi.
  • En görkenli kutlamalar Almanya’nın başkenti Berlin, İsviçre’nin Luzern kenti ile İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşti. Newroz kutlamalarında özgürlük mücadelesinde şehit düşen kahramanlar anılırken dostlar 10 Ekim’de Rêber Öcalan için başlatılan küresel hamleye güç verme çağrısını yineledi.

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

Newroz coşku ve heyecanı Avrupa’yı sararken Kürt halkı ve dostları kutlamalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü talep ediyor. Almanya’nın başkenti Berlin, Bonn, Hamburg, Leer, Bochum, Erfurt Newroz ateşini yaktı. Berlin’de Oranienplatz’da açık havada yapılan Newroz kutlaması şehitler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Çocuk, genç, yaşlı, her kesimden binlerce kişiyi buluşturan Newroz alanından sık sık “Biji Serok Apo” sloganı yükseldi.

Nav Berlin Eşbaşkanı Hüseyin Yılmaz, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan başta olmak üzere zindanlarda, özgürlük alanlarında direnenlerin Newroz’unu kutladı. Nav Berlin Eşbaşkanı Nursel Yıldız ise “Direnen Kürt halkı Önderlik etrafında kenetlenmeli” dedi.

Siyasetçi Feleknas Uca ise şöyle konuştu: “Newroz alanları direniş alanlarına dönüşmüş durumda, bu nedenle bu iradeyi kırmak, tutsak etmek ve yok etmek istiyorlar. Hiçbir zaman Kürt halkı zulme boyun eğmedi. Ne olursa olsun Kürt halkının iradesini yok edemezsiniz.”

 

 

23’ünde Frankfurt’ta

Newroz alanını ulusal renkleri ve kıyafetleriyle dolduran Kurdistanlılar herkesi 23 Mart Cumartesi günü Frankfurt’ta Rebstockpark’ta yapılacak merkezi Newroz’da buluşmaya çağırdı.