Öldürülen her kadından sorumlusun!

Kadın Haberleri —

13 Eylül 2020 Pazar - 16:14

  • KCDP: Zehra Zümrüt Selçuk, hem sorumluluktan kaçıyor, hem de yanlış söylüyor. Kadın cinayetlerinin azalması dahi bakanlığının sorumluluğunu azaltmaz. Bakan öldürülen her bir kadından sorumludur.” 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katıldığı bir televizyon programında kadın katliamlarına ilişkin açıklanan verilere dair söylemlerine yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi. 
Kadına yönelik şiddete ilişkin İçişleri Bakanlığı verilerini esas aldıklarını söyleyen Selçuk, “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her intihar kadın cinayeti değildir. Her şüpheli ölüm de kadın cinayeti değildir” ifadelerini kullanmıştı. 
Platform, sarf ettiği bu ifadeler nedeniyle Bakan Selçuk’a “Bakanın görevi bizi kamuoyuna şikayet etmek değil, görevini yapmaktır” sözleriyle yanıt verdi.

Hem sorumluluktan kaçıyor hem yanlış söylüyor

İstanbul Sözleşmesi’nde devletin istatistikleri kamuoyuna açıklama yükümlülüğü olmasına rağmen İçişleri Bakanlığı’nın sadece iki yıldır verileri paylaştığına dikkat çekilen açıklamada, “Ancak biz ihtiyacı tespit ettiğimiz 2010 yılından itibaren kadın cinayeti verilerini kamuoyuna açıklıyoruz. Medya da, toplum da yıllardır kadın cinayeti verilerini açıklamayan İçişleri Bakanlığı’na güvenmiyor. Herkes 2010 yılından itibaren tüm gerçekleriyle ortaya koyduğumuz kadın cinayeti verilerini dikkate alıyor. Biz her defasında isim isim, kadınların hikayeleriyle hangi cinayetleri kadın cinayeti olarak ele aldığımızı açıklıyoruz. Ancak İçişleri Bakanlığı verileri hangi kriterlere göre hazırladığını açıklamıyor. Kadın cinayetlerinin yanlış verilerle daha çok yansıtıldığını söyleyen Zehra Zümrüt Selçuk, hem sorumluluktan kaçıyor, hem de yanlış söylüyor. Kadın cinayetlerinin azalması dahi bakanlığının sorumluluğunu azaltmaz. Bakan öldürülen her bir kadından sorumludur.” 

İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.